Logo Przewdonik Katolicki

Chińskie oblicza Chrystusa

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W gnieźnieńskim Kolegium Europejskim gościła wystawa przedstawiająca chińskie wyobrażenia Jezusa Chrystusa na przestrzeni wieków. Ekspozycja towarzyszyła zorganizowanemu 24 lutego sympozjum naukowemu ,,Chiny Europa. Dialog międzycywilizacyjny. Chrześcijaństwo dotarło do Chin w pierwszej połowie VII wieku. Pierwsze próby trwałego zakorzenienia nowej religii w tym kraju...

W gnieźnieńskim Kolegium Europejskim gościła wystawa przedstawiająca chińskie wyobrażenia Jezusa Chrystusa na przestrzeni wieków. Ekspozycja towarzyszyła zorganizowanemu 24 lutego sympozjum naukowemu ,,Chiny – Europa. Dialog międzycywilizacyjny”.

Chrześcijaństwo dotarło do Chin w pierwszej połowie VII wieku. Pierwsze próby trwałego zakorzenienia nowej religii w tym kraju podjęto w okresie panowania dynastii Tang, a więc w latach 618-906. Kolejne przypadły na czas od 1280 do 1367 roku, kiedy do Chin przybyli franciszkanie i dominikanie. Następne na okres panowania dynastii Ming (1368-1644) oraz mandżurskiej dynastii Oing (1644-1912), kiedy misje ewangelizacyjne podejmowali jezuici. Zaprezentowane na wystawie prace, wykonane na papierze, jedwabiu, batiku i porcelanie, ukazują przemiany, jakim w tym czasie podlegały w Chinach wyobrażenia Jezusa Chrystusa – Człowieka, Syna Bożego i Zbawiciela.

Na ekspozycji zobaczyć można było zarówno kilkusetletnie, jak i współczesne dzieła. Do najcenniejszych i z całą pewnością najpiękniejszych należały porcelanowe talerze, na których namalowano sceny z Ewangelii m.in.: modlitwę Jezusa w Ogrójcu, Ostatnią Wieczerzę i ukrzyżowanie. Zarówno Jezus, jak i apostołowie ukazani tu zostali jako Chińczycy odziani w charakterystyczne dla epoki szaty. Równie interesujące są także wizerunki Jezusa zachowane na jedwabiu i papierze, a także w tradycyjnych barwnych wycinankach, które w Chinach tworzono już w IV wieku.

Zaprezentowana w Gnieźnie wystawa ,,Chińskie oblicza Jezusa Chrystusa” była fragmentem większej ekspozycji zorganizowanej w ubiegłym roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przygotowano ją we współpracy z Sinologicznym Instytutem Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn, China-Zentrum z Niemiec oraz Prowincjonalnym Sekretariatem ds. Misji Księży Werbistów w Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki