Logo Przewdonik Katolicki

Chór Liceum Ziemi Kujawskiej w katedrze włocławskiej

ks. Janusz Drewniak
Fot.

W niedzielę 23 stycznia, podczas Mszy św. o godz. 11 zaprezentował się w bazylice katedralnej chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, prowadzony przez Kazimierza Piwońskiego. W liturgii uczestniczyli nauczyciele LZK wraz z dyrektor szkoły Ireną Podłucką. Początki istnienia chóru w LZK sięgają 1992 r., a jego założycielem był prowadzący go...

W niedzielę 23 stycznia, podczas Mszy św. o godz. 11 zaprezentował się w bazylice katedralnej chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, prowadzony przez Kazimierza Piwońskiego. W liturgii uczestniczyli nauczyciele LZK wraz z dyrektor szkoły Ireną Podłucką.
Początki istnienia chóru w LZK sięgają 1992 r., a jego założycielem był prowadzący go do dzisiaj, maestro Kazimierz Piwoński. W pierwszych latach działalności był to trzygłosowy chór żeński, natomiast w 1998 r. obsada poszerzona została o głosy męskie i dziś funkcjonuje już jako czterogłosowy chór mieszany.
Uczestnictwo w szkolnym chórze jest przez młodzież LZK odbierane jako nobilitacja. O efektach pracy zespołu mogliśmy przekonać się, słuchając go w repertuarze kolędowym.
Czyste, szlachetne i spójne brzmienie głosów chórzystów jest tu swego rodzaju fenomenem, którego kreatorem stał się jego dyrygent. Niezwykłość chóru LZK polega na osiągnięciu nieprzeciętnego, wręcz znakomitego, jak na możliwości nieartystycznej szkoły, poziomu wykonawczego. Zespół tworzą niemal w całości amatorzy, młodzi ludzie, którzy dotychczas nie mieli kontaktu z muzyką chóralną. Praktyka chórmistrzowska prof. Piwońskiego oraz jego słuch pozwalają bezbłędnie wychwycić każdy potencjalny talent przekraczający próg liceum. Tylko nieliczni chórzyści kształcą się równocześnie w szkole muzycznej.
O artystycznej wartości występu stanowi zaproponowana przez zespół artykulacja i dynamika, których zróżnicowanie w obrębie każdej kolędy, dało ciekawe efekty brzmieniowe. Nienaganną okazała się także dykcja chórzystów. Podziw wzbudziły sugestywne ruchy dyrygenta, pomocne mu w zawładnięciu muzyczną wyobraźnią podopiecznych. Należy pochylić czoła przed prof. Kazimierzem Piwońskim, który dzięki niebywałej, a koniecznej w pracy chórmistrzowskiej charyzmie, od wielu już lat rozpala w sercach młodzieży LZK chęć wspólnego muzykowania.
Chór jest ceniony zarówno w macierzystej szkole, jak też w środowisku Włocławka. Od lat ubogaca akademie i uroczystości szkolne. Jest też zapraszany do udziału w oficjalnych uroczystościach, którym patronują władze miasta. Kilkunastoletnia działalność chóru pozwala stwierdzić, że stał się on chlubną wizytówką Liceum Ziemi Kujawskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki