Logo Przewdonik Katolicki

Śladami bł. Karoliny Kózkówny

Lucyna Muniak
Fot.

W dniach od 18 do 20 listopada br. w Europejskim Centrum Spotkań "Wojciech Adalbert" w Mogilnie odbyło się kolejne "kolońskie spotkanie młodzieży". Organizatorzy postanowili pozostać przy tej nazwie dla podkreślenia, że systematyczna praca z młodzieżą, w formie comiesięcznych zjazdów w mogileńskim klasztorze, jest owocem i swoistego rodzaju kontynuacją tegorocznego XX Światowego...

W dniach od 18 do 20 listopada br. w Europejskim Centrum Spotkań "Wojciech Adalbert" w Mogilnie odbyło się kolejne "kolońskie spotkanie młodzieży".Organizatorzy postanowili pozostać przy tej nazwie dla podkreślenia, że systematyczna praca z młodzieżą, w formie comiesięcznych zjazdów w mogileńskim klasztorze, jest owocem i swoistego rodzaju kontynuacją tegorocznego XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Spotkanie połączone było ze świętowaniem liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny, która jest patronką kaplicy w podmogileńskiej Dąbrówce.
Piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie upłynęły na adoracji i modlitwie Liturgią Godzin oraz wspólnej pracy nad tekstem - tym razem była to pierwsza część homilii inauguracyjnej Papieża Benedykta XVI. Szczególny akcent padł na dwa momenty - "Kościół żyje, Kościół jest młody" oraz "moim prawdziwym programem jest to, by nie realizować swojej własnej woli".
W sobotnie popołudnie wyruszyła z klasztoru piesza pielgrzymka do miejsca relikwii bł. Karoliny Kózkówny w Dąbrówce. Obok uczestników spotkania, w pielgrzymce udział wzięła ponadpięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży z diecezji bydgoskiej oraz młodzi z Mogilna i Gniezna. W sumie reprezentowanych było kilkanaście miejscowości, a w pielgrzymce uczestniczyło ponad 150 osób. Krótko po godz. 16., w kaplicy pw. bł. Karoliny Kózkówny rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. Mirosława Gogolika, diecezjalnego duszpasterza młodzieży diecezji bydgoskiej, z którym koncelebrowali: ks. Radosław Orchowicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Jan Kwiatkowski, ks. Artur Janowicz oraz ks. Hubert Nowak. Po modlitwie pielgrzymi spotkali się na wspólnym posiłku przygotowanym przez mieszkańców Dąbrówki. W czasie spotkania przy ognisku, które zapłonęło przed kaplicą, młodzież odwiedził bp Wojciech Polak. Towarzyszył on młodym aż do wieczora, gdy rozpoczął się koncert zespołu Pinokio Brothers, złożonego z kilku księży, którym kieruje ks. Piotr Koczorowski z Murowanej Gośliny. Wieczór zakończył się wspólną modlitwą, prowadzoną przez gospodarza uroczystości, proboszcza mogileńskiego klasztoru, ks. Andrzeja Panasiuka.
W niedzielę o godz. 10 uczestnicy spotkania, wraz z młodzieżą parafii pw. św. Jana Apostoła, odprawili Drogę krzyżową. Młodzi sami przygotowali rozważania, oparte na omawianym wspólnie tekście z pierwszej części inauguracyjnej homilii Ojca Świętego Benedykta XVI. Drogę krzyżową zakończyła Eucharystia sprawowana "u Frasobliwego pod lasem" na Świerkówcu.

Następne spotkanie kolońskie
16-18 grudnia 2005 r.
"Nadzieja matką mądrych"
ECS Wojciech Adalbert w Mogilnie

prowadzi ks. Piotr Koczorowski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki