Logo Przewdonik Katolicki

Młody las

Paweł Nagler
Fot.

"Kiedy las umiera jesienią, budzi się jego dusza". Pod takim hasłem przebiegała prowadzona przez Nadleśnictwo Włocławek akcja promocyjno-edukacyjna, skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej, a mająca na celu przyczynienie się do wzrostu świadomości o otaczającej nas naturze. W konkursach przyrodniczo-leśniczych brali udział uczniowie szkół włocławskich i z powiatu włocławskiego,...

"Kiedy las umiera jesienią, budzi się jego dusza". Pod takim hasłem przebiegała prowadzona przez Nadleśnictwo Włocławek akcja promocyjno-edukacyjna, skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej, a mająca na celu przyczynienie się do wzrostu świadomości o otaczającej nas naturze.W konkursach przyrodniczo-leśniczych brali udział uczniowie szkół włocławskich i z powiatu włocławskiego, przygotowujący prace plastyczne i prezentacje multimedialne. Spotkanie, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów, odbyło się 16 listopada w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Wręczenia nagród dokonali Jan Stryjek - dyrektor ZSE, nadleśniczy Jan Marczak i inni pracownicy nadleśnictwa.
Na program spotkania złożyły się ponadto prowadzone przez leśników wykłady i prelekcje dotyczące problematyki ochrony zasobów przyrody. Nie zabrakło konkursów o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Zrozumiałe zainteresowanie budziła wystawa prac konkursowych. Wśród zgromadzonych gości obecny był m.in. ks. Sebastian Osiński - wikariusz par. Ducha Świętego we Włocławku i kierownik świetlicy "Oratorium" w otoczeniu grupy podopiecznych.
Nadleśnictwo Włocławek zostało utworzone w 1927 r. W obecnych granicach istnieje od 1973 r. i zajmuje powierzchnię 25125,18 ha. W jego skład wchodzi 16 leśnictw i szkółka leśna Kukawy. Nadleśnictwo Włocławek wraz z Nadleśnictwem Gostynin i Łąck tworzy Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Gostyńsko-Włocławskie". Zobowiązane jest do prowadzenia trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej: utrzymania zdrowia i witalności systemów leśnych, wzmacniania produkcyjnej i pozaprodukcyjnej roli lasu, zwłaszcza funkcji edukacyjnej. Warto wiedzieć, że prawie 80 proc. obszaru kompleksu zajmuje sosna pospolita. Inne drzewa to głównie dęby, brzozy i olchy.
Na terenie nadleśnictwa są dwa rezerwaty przyrody: "Kulin" z największym w Polsce stanowiskiem dyptamu jesionolistnego (tzw. gorejący krzak Mojżesza) oraz "Dębice", gdzie wśród dąbrowy rosną liczne gatunki roślin chronionych i rzadkich, wśród nich kosaciec syberyjski i wężymord stepowy. Faunę chronioną stanowią: bocian czarny, orzeł bielik, sokół wędrowny i kilka gatunków nietoperzy. Pod szczególną ochroną pozostają mrówki i biegaczowate - pożyteczne owady ograniczające występowanie owadów szkodliwych, będące naturalnymi "sanitariuszami" lasów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki