Logo Przewdonik Katolicki

Eucharystia jest darem

Marcin Jarzembowski
Fot.

W bydgoskiej bazylice 15 października odbyło się uroczyste zakończenie Roku Eucharystii. Biskup Jan Tyrawa zaprosił do świątyni dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji. Proboszcz bazyliki ks. Marek Bednarek CM podkreślił, że spotkanie przebiega w łączności duchowej z Benedyktem XVI, który także spotyka się w Rzymie z dziećmi, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunię...

W bydgoskiej bazylice 15 października odbyło się uroczyste zakończenie Roku Eucharystii. Biskup Jan Tyrawa zaprosił do świątyni dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji.Proboszcz bazyliki ks. Marek Bednarek CM podkreślił, że spotkanie przebiega w łączności duchowej z Benedyktem XVI, który także spotyka się w Rzymie z dziećmi, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. - Eucharystia jest wielkim darem, wyrazem miłości i dobroci samego Boga - przyznał misjonarz.
Biskup Jan Tyrawa przypomniał w homilii, że zostaliśmy zaproszeni do uroczystego sprawowania Eucharystii przez Jana Pawła II. - Papież wezwał cały Kościół, aby przez ten rok w sposób szczególny skoncentrował się na Eucharystii, aby uczynił ją centrum swojego życia. Eucharystia to chleb, który Chrystus przemienił w swoje Ciało. Dając ten chleb do spożycia, dał nam siebie samego, abyśmy w ten sposób potrafili się ściśle z Nim zjednoczyć - mówił ordynariusz. - Nie ma w Kościele czegoś ważniejszego, niż uczestniczenie i sprawowanie Mszy Świętej. Drogie dzieci, uczcie się na katechezie coraz bardziej zgłębiać rozumienie Eucharystii. Dzięki temu będziecie coraz lepszymi uczniami i świadkami Chrystusa.
Spotkanie w bazylice miało również na celu promowanie Eucharystycznego Ruchu Młodych, który jest wspólnotą międzynarodową, działającą w wielu krajach. W Polsce idea ruchu została zakorzeniona 20 lat temu. - U jej podłoża leżą takie cztery krótkie zasady: żyj Mszą Świętą, czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź "trzynastym apostołem" - wyjaśnia siostra Bożena Kolczyńska, urszulanka szara. Wspólnota pomaga przede wszystkim w przygotowaniu do pełniejszego udziału we Mszy Świętej. Skupia dzieci od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Maja Malinowska należy do Eucharystycznego Ruchu Młodych ponad dziesięć lat. Jest już animatorką. Dzięki wiedzy i doświadczeniom zdobytym we wspólnocie coraz bardziej uświadamia sobie tajemnicę Eucharystii. Widzi w swoim posłannictwie wiele ważnych zalet. - Przez zabawę przybliżamy dzieciom tematykę Pisma Świętego, interpretujemy Słowo Boże, wyjaśniamy znaczenie Eucharystii i rozwijamy się artystycznie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki