Logo Przewdonik Katolicki

Dar serca

Błażej Tobolski
Fot.

- Darem serca, z którym przychodzą dziś, w Dniu Papieskim, mieszkańcy Leszna jest pomnik Jana Pawła II, jaki stanął przed kościołem św. Antoniego dzięki ofiarom zebranym od lokalnego społeczeństwa. Jego najważniejsze przesłanie to krzyż, na którym Ojciec Święty się wspiera i który niesie, ukazuje i przekazuje. Ufamy, że to przesłanie stanie się świadectwem naszej wiary dziś...

- Darem serca, z którym przychodzą dziś, w Dniu Papieskim, mieszkańcy Leszna jest pomnik Jana Pawła II, jaki stanął przed kościołem św. Antoniego dzięki ofiarom zebranym od lokalnego społeczeństwa. Jego najważniejsze przesłanie to krzyż, na którym Ojciec Święty się wspiera i który niesie, ukazuje i przekazuje. Ufamy, że to przesłanie stanie się świadectwem naszej wiary dziś i dla przyszłych pokoleń.Tymi słowami ks. Maciej Grześ, proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Lesznie, przywitał wiernych przybyłych z całego miasta na Eucharystię sprawowaną w intencji szybkiej beatyfikacji zmarłego Ojca Świętego. Msza św. została odprawiona w Dzień Papieski, 16 października br., i stanowiła zakończenie, a zarazem najdonioślejszą chwilę XV Leszczyńskich Dni Kultury Chrześcijańskiej "W hołdzie Janowi Pawłowi II". W sprawowaniu Najświętszej Ofiary przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który poświęcił również pomnik Papieża.
- Poświęcając dziś pomnik Jana Pawła II w Lesznie, czynimy to, zdając sobie sprawę z tego, iż pozostawił on silny ślad na wielkopolskiej ziemi, w Polsce i na świecie. Przypominamy też sobie główne linie jego nauczania, które czynią wielkim i godnym upamiętnienia w pomniku całe jego nauczanie i całe jego życie ­- powiedział w homilii arcybiskup, zwracając uwagę na najważniejsze myśli w nauczaniu Jana Pawła II oraz na jego postawę świadka Chrystusa. - Za wszystkimi słowami i czynami Papieża stała jego osobista świętość. Świętość autentyczna, nieodpychająca nikogo swoją wielkością jest największym skarbem, jaki zostawił nam Ojciec Święty i ona nadaje mocy wszystkiemu, co mówił i wszystkiemu, co czynił. Człowiek bowiem najpierw buduje pomnik swoim życiem.

- Inicjatywa budowy pomnika zrodziła się po śmierci Papieża wśród proboszczów parafii leszczyńskich na spotkaniu u ks. dziekana J. Majchrzaka - mówi ks. Maciej Grześ, wracając myślami do początków tego dzieła. - Została ochoczo podchwycona przez wszystkich mieszkańców miasta. To właśnie wyłącznie z ofiar lesznian, zbieranych przed kościołami, został zbudowany pomnik. Jego autorką jest pani Krystyna Faudyga-Solska wraz z mężem, która zaprojektowała już pomniki papieskie m.in. w Łodzi i na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki