Logo Przewdonik Katolicki

Stając z radością przed obliczem Pana

Błażej Tobolski
Fot.

Całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu i celebrowane w poznańskich kościołach Msze Święte były najważniejszymi wydarzeniami III Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Jego główne uroczystości miały miejsce w dniach od 30 września do 2 października 2005 roku w Poznaniu. Kongres to ważne wydarzenie w życiu diecezji, które pozwala nam odnowić wiarę w Chrystusa ukrytego...

Całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu i celebrowane w poznańskich kościołach Msze Święte były najważniejszymi wydarzeniami III Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Jego główne uroczystości miały miejsce w dniach od 30 września do 2 października 2005 roku w Poznaniu. Kongres to ważne wydarzenie w życiu diecezji, które pozwala nam odnowić wiarę w Chrystusa ukrytego w Eucharystii.


Wielki czas modlitwy


Kongres przeżywany był we wszystkich parafiach archidiecezji pod hasłem: "Nie możemy żyć bez Eucharystii". Natomiast w Poznaniu, w sobotę, przedstawiciele różnych grup oraz stanów uczestniczyli wspólnie we Mszach Świętych oraz trwali na adoracji Jezusa pod Postaciami Eucharystycznymi. W katedrze swoje godziny modlitwy przed Najświętszym Sakramentem mieli członkowie Żywego Różańca, służba liturgiczna, dzieci, chóry i zespoły śpiewacze oraz młodzież. W tym samym czasie w kościele pw. Bożego Ciała na klęczkach zanosili swoje błaganie i dziękczynienie do Ojca siostry zakonne i nowicjaty żeńskie, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, chorzy i osoby niepełnosprawne, nauczyciele i katecheci, członkowie Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie i Kościoła Domowego oraz przedstawiciele innych ruchów i stowarzyszeń katolickich. Te dni miały pomóc nam uświadomić sobie, jak wielki dar pozostawił nam Chrystus. Eucharystia bowiem jest nie tylko ofiarą i ucztą, ale również wielkim dziękczynieniem składanym Ojcu. Jest pokarmem dającym życie.

Świadectwo wiary


Centralne uroczystości kongresowe rozpoczęły się w piątkowy wieczór nieszporami. Zgromadziły one na modlitwie w katedrze zwłaszcza kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz kleryków. Szczególną więź kapłana z Chrystusem Eucharystycznym podkreślił w wygłoszonej przez siebie nauce bp Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski. W sobotę, w kościele pw. Wszystkich Świętych odbyła się konferencja naukowa pt. "Eucharystia i miłosierdzie". Spotkanie zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy współudziale Parafialnych Zespołów Caritas. Podczas sesji podkreślono, że miłosierdzie okazane bliźnim znajduje swe źródło w misterium Eucharystii, które dla chrześcijanina powinno być najskuteczniejszym bodźcem do czynienia dobra.
Punktem kulminacyjnym kongresu była natomiast niedzielna Msza Święta sprawowana w kościele pw. Bożego Ciała.
- Gromadzimy się dziś, aby skierować nasze myśli ku Eucharystii, aby wspólnie przeżyć pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pańskiego - przypomniał w homilii abp Stanisław Gądecki metropolita poznański. - Potem natomiast chcemy wyruszyć w eucharystycznej procesji do kościoła farnego, gdzie znajduje się najstarsza w archidiecezji kaplica nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu - pamiątka międzynarodowego kongresu Chrystusa Króla, jaki odbył się w Poznaniu w 1936 roku.
Uczestnictwo wiernych we Mszy św. i procesji, w której wzięło udział bez mała sto pocztów sztandarowych z parafii całej archidiecezji, stało się okazją do: "publicznego świadectwa zrozumienia tego, że faktycznie nie możemy żyć bez Eucharystii", jak to określił ks. arcybiskup w swoim liście pasterskim.
Pięknym akordem kończącym uroczystości kongresowe był koncert w kościele pw. Wszystkich Świętych. Jego uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać Mszy C-dur Józefa Haydna w wykonaniu solistów oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

Dobrze przeżyta Eucharystia nie kończy się dla nas z błogosławieństwem kapłana. Ona owocuje w naszym życiu codziennym miłością bliźniego, odpowiedzialnością w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym i politycznym. Cywilizacja miłości, lepszy i bardziej sprawiedliwy świat mogą wyrosnąć tylko i jedynie z Eucharystii. To jest prawdziwy skarb Kościoła, serce świata i zadatek celu, do którego każdy człowiek, nawet nieświadomie, podąża.

arcybiskup Stanisław Gądecki

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki