Wy jesteście dziś znakiem nadziei!
Lucyna Muniak
Fot.
W sobotę 1 października br. w parafii pw. bł. Michała Kozala w Słupcy odbyło się kolejne spotkanie rejonowe w ramach II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 kapłanów i 130 osób świeckich z dekanatów: Słupca, Kleczew, Golina, Miłosław, Strzałkowo, Witkowo, Września I, Września II oraz Zagórów.
Kongres...
W sobotę 1 października br. w parafii pw. bł. Michała Kozala w Słupcy odbyło się kolejne spotkanie rejonowe w ramach II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 kapłanów i 130 osób świeckich z dekanatów: Słupca, Kleczew, Golina, Miłosław, Strzałkowo, Witkowo, Września I, Września II oraz Zagórów.
Kongres rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, który w wygłoszonej homilii nawiązał do patronki dnia - św. Teresy z Lisieux. - Jej świadectwo życia jest dla współczesnego chrześcijanina autentycznym wzorem duchowości, odznaczającej się zatroskaniem o Kościół - mówił. - Taka postawa powinna być wzorem i inspiracją dla katolików świeckich, zwłaszcza zrzeszonych w różnych wspólnotach i ruchach, w których doświadczają oni Kościoła jako rzeczywistej wspólnoty dóbr duchowych, darów i charyzmatów.
Biskup Wojciech Polak pokreślił również, iż wierni świeccy są dziś znakiem nadziei dla Kościoła. - To przecież w was Chrystusowa Ewangelia daje owoce! - dodał. - Cieszcie się, że Bóg dał wam poznać i odkryć wasze powołanie.
Po uroczystej Eucharystii wykład wprowadzający do prac w grupach roboczych wygłosił ks. Krzysztof Redlak, referent ds. ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich w archidiecezji gnieźnieńskiej. W prelekcji zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania właściwych relacji między duchownymi i świeckimi. - Wierni świeccy, uczestnicząc dziś w budowaniu społeczeństwa demokratycznego, zdają się być coraz bardziej uwrażliwieni na demokratyczny, by nie powiedzieć - partnerski kształt międzyludzkich kontaktów - tłumaczył. - Tymczasem niektórzy kapłani, przywiązani do porządku hierarchiczno-rytualnego wykazują wobec nich pewną nieufność. Brakuje im przekonania, co do umiejętności i skuteczności działania osób świeckich.
Jedną z konkluzji wystąpienia była myśl, iż trzeba uczynić wszystko, aby po stronie kapłanów było jeszcze więcej otwartości na inicjatywy laikatu, gotowości do pogłębienia w odpowiedzialny sposób więzi z wiernymi świeckimi oraz inicjowania i wspierania ruchów i stowarzyszeń katolickich. - Trzeba szukać różnych form spotkania i dialogu duszpasterzy i członków ruchów i stowarzyszeń na terenie naszych parafii. Tego dialogu wewnątrzkościelnego musimy się wszyscy uczyć, bo w tej kwestii mamy jeszcze przed sobą długą drogę - powiedział ks. Redlak. Prelegent zwrócił się również z apelem do duchownych, aby życzliwiej patrzyli na inicjatywy laikatu, choćby początkowo sprawiały one wrażenie wyjątkowo nieporadnych.
Kolejną częścią spotkania były warsztaty prowadzone w dwóch grupach. W pierwszej z nich wzięli udział członkowie wspólnot i stowarzyszeń, którzy wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: "Co mogę zrobić, aby parafia była wspólnotą wspólnot?". Zastanawiali się także, jak zachęcać młodzież do angażowania się w działalność apostolską, jak inicjować i rozwijać różne formy współpracy między stowarzyszeniami i ruchami działającymi w parafiach oraz jak zachęcać kapłanów i wiernych świeckich do tworzenia tychże ruchów tam, gdzie dotąd nie były one obecne. W drugiej grupie dokonano prezentacji niektórych wspólnot działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, koncentrując się zwłaszcza na różnych formach duszpasterstwa młodzieży. Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz błogosławieństwo bp. Wojciecha Polaka.