Logo Przewdonik Katolicki

Kościoły gminy Dąbrowa Biskupia

Marcin Makohoński
Fot.

W maju br. do rąk czytelników i miłośników dziejów i tradycji ziemi kujawskiej trafiła książka zatytułowana "Kościoły Gminy Dąbrowa Biskupia oraz wspomnienia pierańskiego proboszcza". Autorką liczącej blisko sto stron pozycji jest Barbara Maria Kwiatkowska, wydawcą zaś Urząd Gminy Dąbrowa Biskupia. Pomysł wydania książki będącej kompendium wiedzy o przeszłości i tradycji...

W maju br. do rąk czytelników i miłośników dziejów i tradycji ziemi kujawskiej trafiła książka zatytułowana "Kościoły Gminy Dąbrowa Biskupia oraz wspomnienia pierańskiego proboszcza". Autorką liczącej blisko sto stron pozycji jest Barbara Maria Kwiatkowska, wydawcą zaś Urząd Gminy Dąbrowa Biskupia.Pomysł wydania książki będącej kompendium wiedzy o przeszłości i tradycji tej cząstki ziemi kujawskiej, która znajduje się w obrębie gminy Dąbrowa Biskupia, a także ukazującej obraz tutejszej społeczności, zrodził się przed dwoma laty. Początkowo miały to być wspomnienia spisane w 2002 roku przez ks. kan. Łucjana Zgorzelaka, który przez 41 lat posługiwał w parafii w Pieraniu i tutejszym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Z czasem postanowiono jednak, że do wspomnień dołączone zostaną rysy historyczne pięciu kościołów, które położone są w granicach gminy.

O kościołach i kapłanach


O zebranie materiałów źródłowych dotyczących historii kościołów i parafii: pw. św. Michała Archanioła w Brudni, pw. św. Wojciecha w Parchaniu, pw. Św. Trójcy w Chlewiskach (do parafii tej należy również kościół w Dąbrowie Biskupiej) oraz pw. św. Mikołaja w Pieraniu poproszono nauczycielkę historii w miejscowej Szkole Podstawowej - Barbarę Marię Kwiatkowską, która obok pracy pedagogicznej zajmuje się również propagowaniem tematyki dotyczącej historii regionu. Pani Barbara Kwiatkowska od 1992 roku wydaje broszury oraz publikuje artykuły, których celem jest ukazywanie niedostrzegalnego często bogactwa i tradycji ziemi kujawskiej. W kwartalniku "Dąbrowianin" opisuje również patronów świątyń mieszczących się na terenie gminy Dąbrowa Biskupia.
Prace nad książką o świątyniach znajdujących się na terenie gminy ruszyły pełną parą na początku 2004 roku. Wtedy też rozpoczął się żmudny czas zbierania materiałów źródłowych, studiowania parafialnych kronik i wspomnień zarówno dawnych, jak i obecnych księży proboszczów. Godziny spędzone w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, a następnie nad klawiaturą komputera przyniosły jednak zamierzony efekt. - Książka składa się z dwóch części - mówi autorka, Barbara Kwiatkowska. - W pierwszej omówiono historię i obecny wygląd pięciu kościołów w Pieraniu, Dąbrowie Biskupiej, Chlewiskach, Parchaniu i Brudni. Do tego ostatniego opisu dołączone jest również wspomnienie o śp. ks. kardynale Bolesławie Filipiaku (1901-1978) autorstwa Grzegorza Gereluka. Ks. kardynał Filipiak urodził sie bowiem w miejscowości Ośniszczewko należącej do parafii pw. św. Michała Archanioła w Brudni. Drugą część książki stanowią wspomnienia spisane przez byłego, wieloletniego proboszcza parafii w Pieraniu, ks. kanonika Łucjana Zgorzelaka.

Nie tylko dla miejscowych


Jak przyznaje autorka, książka ta ma charakter popularny i nie pretenduje do roli opracowania naukowego. Skierowana jest nie tylko do mieszkańców gminy, ale do wszystkich, którzy interesują się historią kościołów archidiecezji gnieźnieńskiej lub dziejami regionu. Pozycja ta może być także wspaniałym przewodnikiem w wakacyjnych podróżach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki