Logo Przewdonik Katolicki

Ucieczka Grzeszników

Bp Antoni P. Dydycz
Fot.

W niedzielę 3 lipca w Wieleniu w archidiecezji poznańskiej odbyła się koronacja figury Matki Bożej. Wierni przybyli do Matki, którą w tym sanktuarium czczą w tajemnicy Ucieczki Grzeszników. Nie wiemy, czy grzechów ubywa, czy przybywa. Ale wszyscy jesteśmy zdania, że grzechy są, i to nie tak bardzo daleko. Grzech jest dziełem szatana. Grzech może popełniać jedynie człowiek, bo tylko...

W niedzielę 3 lipca w Wieleniu w archidiecezji poznańskiej odbyła się koronacja figury Matki Bożej. Wierni przybyli do Matki, którą w tym sanktuarium czczą w tajemnicy Ucieczki Grzeszników.
Nie wiemy, czy grzechów ubywa, czy przybywa. Ale wszyscy jesteśmy zdania, że grzechy są, i to nie tak bardzo daleko. Grzech jest dziełem szatana. Grzech może popełniać jedynie człowiek, bo tylko człowiek może dokonywać wyboru pomiędzy dobrem a złem. Niestety, dość często wybiera zło, głosuje za złem, decyduje się na nie.
Czyż my nie mamy takich trudności? Rzekomo cieszymy się wolnością. Jakaś wolność jest z pewnością naszym udziałem. Ale też daje o sobie znać coś z naszego zniewolenia. Czymże innym można wytłumaczyć łatwość, z jaką ulegamy kłamstwu? Te same ideologie, te same poglądy, niemalże zawsze ci sami ludzie, a my im ufamy, gdyż potrafią udawać, dawać złudne obietnice. A kiedy takie zachowania dadzą o sobie znać, człowiekowi jest trudno utrzymać się przy dobru. Jest wtedy gotów wystąpić przeciwko sobie samemu. I to nie jest coś oderwanego od życia. Czyż głosowanie, a nawet samo wypowiadanie się za aborcją - nie jest tego najlepszym dowodem? Czyż sama dyskusja na temat możliwości eutanazji nie jest już zbrodnią? A jaki procent naszych rodaków jest gotowy podnieść za tym rękę?
Zło zaś, gdy zdobędzie przyczółek, "idzie" dalej. Stąd obserwujemy dążenia do ośmieszenia i osłabienia rodziny. Postępuje się w imię rzekomego prawa do czegoś. I tak niektórzy są gotowi do sodomskich związków międzyludzkich, zapominając, że żaden człowiek nie może uchwalać prawa, które jest sprzeczne z naturą. Ci zaś, co lansują takie jakoby prawo i ci, którzy nim się kierują, popełniają najcięższy grzech, bo grzech przeciw Duchowi Świętemu, grzech przeciw miłości.
Człowiek współczesny potrzebuje moralnej kuracji, wszechstronnej i odważnej, a rodzina potrzebuje normalności. Nie ma zaś lepszego leczenia jak to, które przebiega w zdrowym środowisku, choćby parafialnym. Wtedy człowiek czuje się sobą, jest u siebie i wśród bliskich.
Tego nas uczą lata rozbiorów, okupacji i totalitaryzmu, kiedy szkoła nie mogła wychodzić naprzeciw pełnemu wychowaniu człowieka, kiedy ograniczone były nawet możliwości Kościoła, wówczas to nasze rodziny stały się małymi Kościołami i Ojczyznami zarazem. To dzięki nim mamy bohaterskie dzieci Wrześni, Lwowskie Orlęta i Szare Szeregi. Składajmy hołd naszym matkom i ojcom z minionych wieków za ich wiarę i miłość, za ich troskę o dobre wychowanie w rodzinie, za ich trud i poświęcenie, za tych Ślimaków i Drzymałów, za poznański Czerwiec przebudzenia, za ks. Jerzego Popiełuszkę, za tak wielu błogosławionych i świętych, a przede wszystkim za każde poczęte i narodzone życie. Przyrzeknijmy następnym pokoleniom, że będą miały prawo do zwyczajnej matki, a nie rozwydrzonych etycznie mężczyzn. Niech dzieci mają matki!
Niech nie brakuje ludzi idących przez życie z Chrystusem. Ufnych w słowa Maryi: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2, 5). Mamy przed sobą wyraźne zadanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki