Logo Przewdonik Katolicki

Słowiański festiwal

Lucyna Muniak
Fot.

Spotkania z cystersami i salezjanami, wykłady popularno-naukowe, prezentacje scen z życia codziennego Słowian i mnichów cysterskich, inscenizacje ważnych wydarzeń z dziejów regionu, to tylko niektóre atrakcje I Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbywał się w dniach 25 i 26 czerwca br. w Lądzie. Głównym zamierzeniem organizatorów festiwalu było przypomnienie historii...

Spotkania z cystersami i salezjanami, wykłady popularno-naukowe, prezentacje scen z życia codziennego Słowian i mnichów cysterskich, inscenizacje ważnych wydarzeń z dziejów regionu, to tylko niektóre atrakcje I Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbywał się w dniach 25 i 26 czerwca br. w Lądzie.Głównym zamierzeniem organizatorów festiwalu było przypomnienie historii Lądu. Miejscowość ta odgrywała istotną rolę w procesie kształtowania się państwa piastowskiego.
Potwierdzeniem tej szczególnej roli Lądu, który obok Gniezna, Poznania, Giecza i Lednicy pełnił ważne funkcje administracyjne i militarne, są pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu (prawdopodobnie z przełomu IX i X wieku) oraz klasztor pocysterski, wznoszący się nad urwistym brzegiem Warty. Cystersów sprowadził tu w XII wieku książę wielkopolski - Mieszko III Stary. Zakon ten odgrywał wówczas ważną rolę w życiu religijnym, kulturalnym i gospodarczym Europy. Mnisi prowadzili własne gospodarstwa, uprawiali ziemie, a ich opactwa i klasztory były ważnymi ośrodkami wspierającymi rozwój kultury, nauki i medycyny. Cystersi mają także ogromne zasługi w rozwoju rzemiosła i rolnictwa.

"Dotknąć" historii


Festiwal w Lądzie miał charakter imprezy edukacyjnej, podczas której zaprezentowano warunki życia średniowiecznych mieszkańców Lądu - wojowników, zakonników, rolników i rzemieślników. Prezentacjom tym towarzyszyła średniowieczna muzyka. Wiedzę historyczną wzbogaciły spotkania z naukowcami (archeologami, historykami, historykami sztuki, antropologami, przyrodnikami).
Program festiwalu został tak zaplanowany, aby każdy mógł "dotknąć" jakiegoś fragmentu historii. Zainteresowani grą w szachy mogli przyjrzeć się zasadom tej gry według średniowiecznych reguł oraz wziąć udział w turnieju szachowym. Dla miłośników muzyki dużą atrakcją był koncert "Pieśni wypraw krzyżowych".
Interesującą lekcją historii były również zajęcia dla dzieci, które pod okiem naukowców budowały średniowieczny gród, uczyły się pisać w klasztornym skryptorium, a pod nadzorem archeologów prowadziły średniowieczne wykopaliska. Zainteresowani architekturą i historią sztuki zwiedzali klasztor i kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, po których oprowadzali ich klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego (obecnego gospodarza klasztoru w Lądzie).

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 26 czerwca br., odprawiona została Msza św. w intencji fundatorów i dobroczyńców klasztoru lądzkiego oraz dawnych i obecnych mieszkańców Lądu. Eucharystii przewodniczył o. Eustachy Kocik, prezes Polskiej Kongregacji Cystersów (w środku), a w koncelebrze uczestniczyli o. Raymund Guzik, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie oraz księża salezjanie z Lądu - ks. Zenon Klawikowski, ks. Marek Babicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki