Logo Przewdonik Katolicki

Święcenia w Lądzie

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 26 maja w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą abp Henryk Muszyński udzielił święceń prezbiteratu. Zgromadzenie Salezjańskie powiększyło się tym samym o dziewięciu nowych kapłanów. W murach dawnego klasztoru Ojców Cystersów w Lądzie, gdzie obecnie mieści się salezjańskie seminarium duchowne, od 1952 roku formuje się i kształci...

W sobotę 26 maja w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą abp Henryk Muszyński udzielił święceń prezbiteratu. Zgromadzenie Salezjańskie powiększyło się tym samym o dziewięciu nowych kapłanów.

W murach dawnego klasztoru Ojców Cystersów w Lądzie, gdzie obecnie mieści się salezjańskie seminarium duchowne, od 1952 roku formuje się i kształci młodych salezjanów do pracy w duchu św. Jana Bosco. Przygotowuje się ich do pracy w parafiach i szkołach, zarówno w Polsce, jak i na misjach. – Pastoralno-wychowawczy charakter posłannictwa salezjańskiego domaga się zapewnienia klerykom odpowiedniego przygotowania – mówi ks. Zenon Klawikowski SDB, rektor seminarium duchownego w Lądzie. – Proces formacji trwa 9 lat. Pierwszy rok nazywany jest nowicjatem. Dwa następne lata to postnowicjat. Następnie klerycy odbywają dwuletnią praktykę w jednym z domów Zgromadzenia oraz podejmują pracę duszpasterską z młodzieżą w ramach działających przy seminarium grup i ruchów młodzieżowych. Ostatnie 4 lata nauki wypełnia studium teologii. W przeszło półwiecznej działalności z seminarium wyszło ponad sześciuset nowych kapłanów.

W tym roku święcenia kapłańskie z rąk abp. Henryka Muszyńskiego otrzymało dziewięciu salezjanów: ks. Marcin Balawander, ks. Rafał Burnicki, ks. Przemysław Cholewa, ks. Andrzej Finc, ks. Marcin Możejko, ks. Wiesław Psionka, ks. Michał Sumisławski, ks. Kamil Szkoła, ks. Michał Tomczak. Nowi kapłani Zgromadzenia Salezjańskiego podejmą teraz pracę na terenie inspektorii pilskiej, obejmującej obszar północno-zachodniej Polski. W dniu swoich święceń otrzymali oni „Listy Posłuszeństwa”, czyli dekrety kierujące ich do pracy duszpasterskiej w konkretnych placówkach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki