Aby ziarno wzrastało

W każdym okresie życia, także w dzieciństwie, powinniśmy wzrastać w wierze. Rodzice w swej misji zaszczepienia dziecku wiary nie muszą się jednak czuć osamotnieni. Pomóc im mogą przedszkola katolickie.

W Poznaniu prowadzą je m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Przedszkole znajduje się przy ulicy Tomickiego (niedaleko ronda Śródka).

Na pierwszy...
Czyta się kilka minut

W każdym okresie życia, także w dzieciństwie, powinniśmy wzrastać w wierze. Rodzice w swej misji zaszczepienia dziecku wiary nie muszą się jednak czuć osamotnieni. Pomóc im mogą przedszkola katolickie.

W Poznaniu prowadzą je m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Przedszkole znajduje się przy ulicy Tomickiego (niedaleko ronda Śródka).

Na pierwszy rzut oka nie różni się ono od placówki świeckiej. Tak jak wszędzie, dzieci zdobywają wiedzę dostosowaną do swojego wieku, uczestnicząc w wielu ciekawych zajęciach. Uczą się rytmiki, języka angielskiego, uczęszczają na gimnastykę korekcyjną i zajęcia logopedyczne. Wyjeżdżają na ciekawe wycieczki, biorą udział w spotkaniach z ludźmi teatru, organizowanych specjalnie dla nich. Podstawowy program ministerialny wzbogacony jest jednak o poznanie wartości chrześcijańskich. Siostry uczą dzieci miłości do Boga i Ojczyzny, pragną, aby ich życie przeniknięte było duchem Chrystusa. Każdy posiłek maluchy rozpoczynają modlitwą, wspólnie uczestniczą w Eucharystii, śpiewają piosenki religijne. Dzieci poznają wartość dobrych uczynków, które mają je zmieniać wewnętrznie.

Pogłębiać wiarę

Zgromadzenie zostało kanonicznie erygowane przez władze kościelne w 1922 roku. Jego duchowość charakteryzuje idea pracy i kultu Matki Bożej Niepokalanej. Poprzez pracę siostry chwalą Boga i wypowiadają Mu swoją miłość. Dlatego starają się wykonywać swoje obowiązki jak najdokładniej, pamiętając, że żyją i pracują dla Chrystusa i Jego Kościoła. Podejmują pracę apostolską o charakterze wychowawczym. Prowadząc szkoły, internaty, przedszkola, wychowują młodych w duchu zasad ewangelicznych. Siostry starają się ożywiać wiarę nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. W czasie Adwentu, Wielkiego Postu, a także na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego organizują wspólne Msze św. Dzieci wraz z rodzicami współtworzą wówczas liturgię (czytania, dary, komentarze).

W okresie Wielkiego Postu siostry organizują również spotkanie z rodzicami, którzy najpierw uczestniczą we wspólnej Mszy św., a potem spotykają się z zaproszonymi gośćmi, np. psychologami, pedagogami lub członkami Poradni Rodzin Katolickich. Najczęściej są to pogadanki na temat kształtowania wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie. Spośród dotychczasowych gości można wymienić np. dr. Jacka Pulikowskiego i prof. Andrzeja Urbaniaka

S. Jolanta Gołębiowska - dyrektor przedszkola

- Praca z dziećmi uczy nas prostoty i pokory wobec Boga i drugiego człowieka. Przypomina ważną i niezmienną prawdę, że przed Bogiem wszyscy jesteśmy Jego dziećmi.

Daje nam także dużo radości, ponieważ realizujemy w ten sposób charyzmat naszego zgromadzenia. Cieszymy się z każdego dobra, które rodzi się w sercach naszych dzieci.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 26/2005