Logo Przewdonik Katolicki

Natenczas Wolski?

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Jak podała Telewizja TVN, z materiałów IPN wynika, że generał Jaruzelski był tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski". W notatce biograficznej sporządzonej przez oficera Informacji Wojskowej, z maja 1949 roku, znajduje się informacja, że "Wolski" został zwerbowany 23 marca 1946 roku. Jest tam również krótka charakterystyka: "dobry tajny współpracownik...

Jak podała Telewizja TVN, z materiałów IPN wynika, że generał Jaruzelski był tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski".
W notatce biograficznej sporządzonej przez oficera Informacji Wojskowej, z maja 1949 roku, znajduje się informacja, że "Wolski" został zwerbowany 23 marca 1946 roku. Jest tam również krótka charakterystyka: "dobry tajny współpracownik nadający się na rezydenta".
Dodatkowym argumentem mogącym potwierdzić fakt współpracy gen. Jaruzelskiego z IW jest jego zadziwiająco szybka powojenna kariera wojskowa, której nie przeszkodziło nawet ziemiańskie pochodzenie generała.
Jaruzelski nie komentuje doniesień na temat swojej ewentualnej współpracy z IW. Sprawę ma zbadać specjalna komisja IPN.
Informacja Wojskowa była najbardziej złowrogim narzędziem szerzenia terroru wewnątrz Wojska Polskiego. Ten całkowicie uzależniony od Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej organ kontrwywiadu wojskowego działał w Polsce w latach 1944-1957. IW była odpowiedzialna za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki