Logo Przewdonik Katolicki

Zachowajmy jedność

Adam Suwart, PK
Fot.

- Rozdarty obraz naszego świata, który wszedł w nowe tysiąclecie z widmem terroru i tragedii nowej wojny, bardziej niż kiedykolwiek wzywa chrześcijan, aby przeżywali Eucharystię jako wielką szkołę miłości i pokoju - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, na zakończenie uroczystej procesji, która przeszła ulicami Poznania w czwartek 26 maja z okazji święta...

- Rozdarty obraz naszego świata, który wszedł w nowe tysiąclecie z widmem terroru i tragedii nowej wojny, bardziej niż kiedykolwiek wzywa chrześcijan, aby przeżywali Eucharystię jako wielką szkołę miłości i pokoju - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, na zakończenie uroczystej procesji, która przeszła ulicami Poznania w czwartek 26 maja z okazji święta Bożego Ciała.


W wygłoszonym przed bazyliką archikatedralną kazaniu metropolita poznański powiedział też, że Polska cierpi na "brak jedności, której wyrazem jest zakłócenie równowagi politycznej, gospodarczej i społecznej". Wiąże się to - jak podkreślił arcybiskup - z "podstawowym zachwianiem równowagi, która bierze swój początek w ludzkim sercu - co znaczy: w ludzkim sumieniu, przekonaniu, w ludzkim sposobie myślenia". Zdaniem metropolity, "czynne zaangażowanie w budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego świadczy o autentycznym uczestnictwie w Eucharystii". Arcybiskup Gądecki dodał też, że "po wzajemnej miłości i trosce o potrzebujących zostajemy rozpoznani jako prawdziwi uczniowie Chrystusa".
W głównej procesji w Poznaniu, która przeszła od kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała na Ostrów Tumski, wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Monstrancję z Najświętszym Sakramentem do czterech rozstawionych na trasie procesji ołtarzy abp Gądecki niósł na przemian ze swymi biskupami pomocniczymi. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich oraz członkowie Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich. Na placu Katedralnym abp Gądecki przedstawił wiernym osiemnastu nowych księży, którym kilka dni wcześniej udzielił święceń kapłańskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki