Logo Przewdonik Katolicki

To już 69 lat…

Marcin Jarzembowski
Fot.

Każdego roku studenci biorą udział w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę. Majowe wyjazdy wpisały się w nurt wielkiej tradycji pielgrzymowania polskiej młodzieży - tradycji, która rozpoczęła się w 1936 roku. "W poszukiwaniu mądrości" - tak brzmiał temat trzydniowej pielgrzymki, która rozpoczęła się 6 maja. - Każdego roku chcemy na Jasnej Górze wpatrywać się w ikonę i...

Każdego roku studenci biorą udział w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę. Majowe wyjazdy wpisały się w nurt wielkiej tradycji pielgrzymowania polskiej młodzieży - tradycji, która rozpoczęła się w 1936 roku.


"W poszukiwaniu mądrości" - tak brzmiał temat trzydniowej pielgrzymki, która rozpoczęła się 6 maja. - Każdego roku chcemy na Jasnej Górze wpatrywać się w ikonę i zawierzyć cały świat akademicki Najświętszej Marii Pannie - przyznał ks. Wenancjusz Zmuda, duszpasterz akademicki. Pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem - z samej Bydgoszczy wyruszyło blisko 200 młodych ludzi.

Tradycja, która wiele przetrwała


Studenci z całej Polski pojechali do Częstochowy już po raz 69. - Nasze coroczne pielgrzymowanie do Matki Bożej jest mocno wpisane w tradycję. Młodzi ludzie jadą tam, aby ponowić akademickie ślubowanie z 1936 roku. Przyrzekają dbać o rozwój duchowy i umysłowy, o przygotowanie do życia w społeczeństwie. Chcą dawać świadectwo wiary własnym życiem. Trzeba zaznaczyć, że do roku 1989 częstochowskie peregrynacje były często związane z opozycją wobec władz. Wówczas przed Cudownym Obrazem modliło się ponad dwadzieścia tysięcy uczestników - dodaje ks. Zmuda.
Pielgrzymka od samego początku miała silne poparcie ze strony Episkopatu Polski. Na niektórych fotografiach z wypraw na Jasną Górę można zauważyć Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z ks. kard. Karolem Wojtyłą. Wielkim znakiem, który buduje nieustannie fundamenty pielgrzymki, jest duże zaangażowanie małych ośrodków akademickich.

Bogaty program


Do najważniejszych punktów pielgrzymki należy Msza św., której przewodniczy biskup, całonocne czuwanie i ślubowanie. Niezwykłym doświadczeniem, które na długo pozostaje w sercach studentów, jest spotkanie tak licznych grup na wspólnej modlitwie u stóp Matki Bożej. - Jest to przeżycie, o którym nie można zapomnieć - dodaje ks. Wenancjusz Zmuda.
W piątek 6 maja Apelowi Jasnogórskiemu przewodniczył ks. bp Marek Jędraszewski, delegat ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Sobotnie wykłady dla pielgrzymów wygłosili m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, o. Leon Knabit i Marek Jurek. Konferencję na temat "Źródła Mądrości" poprowadził ks. bp Edward Dajczak. Spotkaniu rektorów uczelni polskich przewodniczył o. Jacek Salij.
Podczas trzydniowego pobytu nie zabrakło części artystycznej. "Tryptyk rzymski" zaprezentował Stanisław Soyka, w kaplicy św. Józefa wystąpił Mate.O, a w Wieczerniku młodzi bawili się przy muzyce "30 synów i 40 wnuków jeżdżących na 70 oślętach". - Podczas wszystkich spotkań chcemy doświadczyć radości bycia studentami, duszpasterzami studentów i wykładowcami. Te trzy aspekty wzajemnego współdziałania stapiają się w jedno - w rzetelne przygotowanie młodych do podjęcia odpowiedzialności za własny rozwój intelektualny i duchowy - podsumował ks. Zmuda.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki