Logo Przewdonik Katolicki

Podaj rękę

Renata Krzyszkowska
Fot.

Na chorobę Parkinsona cierpi 60-90 tys. Polaków. Większość cierpiących na parkinsona przekroczyło 50 rok życia, ale chorują też ludzie młodzi przed czterdziestką. Ich dzieciom i wnukom często trudno jest zrozumieć, skąd biorą się objawy choroby. W księgarniach pojawił się niedawno przeznaczony właśnie dla nich - ilustrowany poradnik. Na promocję książki przybyła do Warszawy...

Na chorobę Parkinsona cierpi 60-90 tys. Polaków. Większość cierpiących na parkinsona przekroczyło 50 rok życia, ale chorują też ludzie młodzi przed czterdziestką. Ich dzieciom i wnukom często trudno jest zrozumieć, skąd biorą się objawy choroby. W księgarniach pojawił się niedawno przeznaczony właśnie dla nich - ilustrowany poradnik. Na promocję książki przybyła do Warszawy autorka Rasheda Ali, córka słynnego boksera Muhammada Alego.Chorobę wywołuje zanik istoty czarnej w mózgu, która odpowiada za produkcję dopaminy (neuroprzekaźnika przesyłającego informacje do części mózgu kierującej pracą mięśni). Niedobór dopaminy prowadzi do zaburzenia ruchów, sztywnienia mięśni, drżenia, a w końcu do całkowitego paraliżu. Objawy kliniczne zauważalne są dopiero wtedy, gdy zniszczonych zostanie 70 proc. komórek produkujących neuroprzekaźnik. Przyczyny schorzenia nie są znane. Choroba rozwija się m.in. wskutek zapalenia mózgu lub jego urazu, miażdżycy naczyń mózgowych, stosowania leków psychotropowych oraz obciążenia genetycznego. Wyniki wielu badań wskazują, że choroba Parkinsona często jest spowodowana długotrwałą ekspozycją na związki toksyczne obecne w środowisku, np. na pestycydy. Mężczyźni chorują nieco częściej niż kobiety.

Bez zakłopotania


"Nie upadniesz, bo trzymam Cię za rękę. Choroba Parkinsona - Przewodnik dla Dzieci" w prosty sposób, z pomocą ilustracji wyjaśnia objawy tego schorzenia. - Odkąd pamiętam, tata zawsze miał tę chorobę, była to część jego charyzmatycznej osoby. Kiedy pojawiły się pierwsze objawy parkinsona - niewyraźna, bełkotliwa mowa i spowolniony, posuwisty chód, zmiana mimiki twarzy - wydawało mi się, że to naturalne objawy starzenia. Dlatego nie zadawałam pytań. Pytania pojawiły się dopiero wraz z przyjściem na świat moich dzieci - powiedziała Rasheda Ali, prezentując książkę. Widząc ich zakłopotanie w kontaktach z dziadkiem, podjęła decyzję o napisaniu dziecięcego przewodnika po chorobie. Książeczka w prosty sposób wyjaśnia dzieciom, na czym polegają objawy choroby Parkinsona. Dużo w niej kolorowych ilustracji, zawiera też słowniczek terminów. Jak podkreśliła autorka, książka to przewodnik dla dzieci, ale ma też pomóc całej rodzinie chorego, zachęcić krewnych do jak największych kontaktów osobistych z chorym, gdyż okazane wsparcie to jeden z najważniejszych elementów terapii.

Prosto i przystępnie


W leczeniu choroby Parkinsona próbuje się różnych metod - na przykład przeszczepiania do mózgu ludzkich i zwierzęcych tkanek, produkujących dopaminę, komórek macierzystych czy stymulacji za pomocą wszczepionych do mózgu elektrod. Główną metodą leczenia wciąż pozostaje podawanie syntetycznego neuroprzekaźnika - L-DOPA. Niedawno odkryto, że regularne ćwiczenia mogą zapobiegać chorobie Parkinsona. Naukowcy z USA na łamach pisma "Molecular Brain Research" donieśli, że trzy miesiące regularnych ćwiczeń zapobiegły utracie neuronów w mózgach myszy, będących zwierzęcym modelem choroby Parkinsona. Inni naukowcy w eksperymentach na małpach dowiedli, że ryzyko zachorowania obniża także dieta niskokaloryczna. Badania prowadzono na samcach rezusów, u których eksperymentalnie - tj. przez wstrzyknięcie toksycznego związku - wywoływano chorobę przypominającą parkinsona u ludzi. Przez 6 miesięcy część małp była na diecie o 30 proc. mniej kalorycznej, niż zwykła dieta stosowana w grupie kontrolnej. Po upływie tego czasu wszystkim zwierzętom wstrzykiwano toksynę. Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną małpy na diecie uboższej w kalorie zachowały lepszą sprawność i aktywność ruchową. Jak podkreślają badacze, ich wyniki zgodne są z obserwacją, że osoby na niskokalorycznej, ubogiej w tłuszcze diecie i jednocześnie aktywne fizycznie mogą być mniej narażone na ryzyko parkinsona.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki