Logo Przewdonik Katolicki

Wielki dar Papieża…

Marcin Jarzembowski
Fot.

Mszy świętej dziękczynnej w bydgoskiej katedrze przewodniczył 3 kwietnia ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa. Przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, duchowieństwo oraz wierni podziękowali Bogu za pierwszy rok istnienia diecezji bydgoskiej. o ponad 365 dniach funkcjonowania Kościoła lokalnego pod szyldem diecezji bydgoskiej jest za co dziękować. Dokładnie...

Mszy świętej dziękczynnej w bydgoskiej katedrze przewodniczył 3 kwietnia ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa. Przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, duchowieństwo oraz wierni podziękowali Bogu za pierwszy rok istnienia diecezji bydgoskiej.


o ponad 365 dniach funkcjonowania Kościoła lokalnego pod szyldem diecezji bydgoskiej jest za co dziękować. Dokładnie 24 lutego 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił dwie nowe diecezje: bydgoską i świdnicką. Decyzje weszły w życie 25 marca 2004 roku. Przypomnijmy, że nowa diecezja, której ordynariuszem został ks. bp Jan Tyrawa - dotychczas wrocławski biskup pomocniczy - została utworzona z dwunastu dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej, trzech dekanatów diecezji pelplińskiej i jednego dekanatu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jej stolicą jest miasto Bydgoszcz, a patronami: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.
Decyzja Papieża była kontynuacją założeń bulli "Totus Tuus Poloniae populus" z 1992 roku. Ówczesna reorganizacja była największym po wojnie przeobrażeniem Kościoła w Polsce i w Europie. Podstawową ideą reformy było "zbliżenie biskupów do wiernych" drogą znacznego ograniczenia wielkości diecezji - tak, aby jej pasterz był w stanie utrzymywać kontakt ze wszystkimi strukturami kościelnymi znajdującymi się na jej terenie. Rzeczywistość wciąż to potwierdza! - Nie mnie ten okres podsumowywać - dlatego, że mogę go widzieć w samych superlatywach. Wydaje mi się jednak, że czasu nie zmarnowaliśmy - przyznał ks. bp Jan Tyrawa. Do chwili obecnej udało się zorganizować podstawowe struktury administracyjne z Kurią Diecezjalną na czele. W Bydgoszczy funkcjonuje seminarium duchowne, w którym przygotowują się przyszli kapłani. Aktywnie działa Caritas Diecezji Bydgoskiej. Swoją działalność rozpoczęły: Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Ruch "Kościoła Domowego". - Na pewno diecezja bydgoska jest na takim poziomie, że może sprawnie funkcjonować. Oczywiście, widzimy pewne braki, które jak najszybciej musimy uzupełnić. Wtedy diecezja będzie mogła w jeszcze lepszy sposób wypełniać te wszystkie zadania i posłannictwa, które zostały przed nią postawione - dodał biskup.
Obszerniejsza relacja z uroczystości - w kolejnym wydaniu "Przewodnika Katolickiego".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki