Logo Przewdonik Katolicki

Papież i młody Poznań

Ksawery Śliwiński
Fot.

Drugie spotkanie z Ojcem Świętym w Poznaniu odbyło się 3 czerwca 1997 roku, podczas szóstej papieskiej pielgrzymki apostolskiej do Polski. Kilkusettysięczny tłum wypełnił szczelnie plac Adama Mickiewicza w samym centrum Poznania. Nieprzebrane tłumy stały też na trasie przejazdu Ojca Świętego z poznańskiego lotniska Ławica do śródmieścia. Papież przybył do stolicy Wielkopolski,...

Drugie spotkanie z Ojcem Świętym w Poznaniu odbyło się 3 czerwca 1997 roku, podczas szóstej papieskiej pielgrzymki apostolskiej do Polski. Kilkusettysięczny tłum wypełnił szczelnie plac Adama Mickiewicza w samym centrum Poznania. Nieprzebrane tłumy stały też na trasie przejazdu Ojca Świętego z poznańskiego lotniska Ławica do śródmieścia. Papież przybył do stolicy Wielkopolski, aby tu, w jednym z największych polskich ośrodków akademickich, spotkać się z młodymi Polakami.Czerwcowy wieczór 1997 roku w Poznaniu był ciepłym, pełnym oczekiwania i radości czasem. Od wielu tygodni akademicki Poznań przygotowywał się na przyjęcie Piotra naszych czasów. W mieście trwały katechezy, rekolekcje, skupienia. Młode, dojrzewające pokolenie Polaków, uczniowie szkół średnich, maturzyści, studenci tak wielu poznańskich uczelni, wreszcie wszyscy wierni cieszyli się kolejną wizytą Następcy Chrystusa na ziemi wielkopolskiej. Do Poznania przybyło też mnóstwo młodzieży z innych rejonów Polski oraz z zagranicy. Papież przywitał zgromadzone tłumy już ze śmigłowca, który przylatując do Poznania, zatrzymał się nad wypełnionym po brzegi placem Mickiewicza. Potem było lądowanie na lotnisku i przejazd na plac do oczekujących wiernych wśród rozentuzjazmowanego tłumu skupionego na trasie papieskiego przejazdu. "Oto jest dzień, który dał nam Pan. Radujmy się i weselmy się w nim" - słowami psalmisty Papież przywitał młodzież. Rozpoczęło się jedno z historycznych papieskich przemówień. Kolejna lekcja dojrzewania do wolności, której Ojciec Święty udzielił nowoczesnej, wchodzącej w XXI wiek młodzieży polskiej.

Podążajcie za Chrystusem


Papież swoje rozważania skierowane do młodzieży osadził wokół 14. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. Jezioro Genezaret, apostołowie wsiadający do łodzi, by wyprzedzić Chrystusa w drodze na drugi brzeg. I wreszcie sam Chrystus kroczący po jeziorze. Zwątpienie i lęk apostołów, wreszcie słowa Piotra: "Panie jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie". A On rzekł: "Przyjdź" (Mt 14,28-29). Piotr idzie po wodzie do Chrystusa. Nagle przejmuje go lęk, zaczyna tonąć, krzyczy: "Panie, ratuj mnie!"(Mt 14,30). Jezus wyciąga rękę i ratuje Piotra przed utonięciem, pytając: "Czemu zwątpiłeś, małej wiary?" (Mt 14,31). Głęboka treść tego ewangelicznego zdarzenia prowadzi człowieka ku najważniejszemu problemowi życia ludzkiego - ku problemowi wiary, zwracał w Poznaniu uwagę Ojciec Święty. Papież tłumaczył młodym, że Jezus jest jedyną drogą, drogą prawdy i życia, a wybór wiary - jedynym sensownym wyborem. Wiele słów papieskich zabrzmiało niczym duchowy testament przekazany młodemu polskiemu pokoleniu u schyłku XX wieku. "Drodzy chłopcy i dziewczęta, podążajcie z entuzjazmem swych młodych serc za Chrystusem. Tylko On może uciszyć lęk człowieka. Patrzcie na Jezusa głębią waszych serc i umysłów! On jest waszym nieodłącznym przyjacielem".

Pamiętajcie o swojej historii


W naznaczonym historią miejscu, na placu Mickiewicza, Ojciec Święty rozwinął też rozważania historiozoficzne. Mówił o bolesnym doświadczeniu historycznym Polaków podczas walk o odzyskanie niepodległości w czasie I wojny światowej, o trudnym budowaniu wolnej Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, o krwawej okupacji niemieckiej i sowieckiej w czasie II wojny światowej, wreszcie o zniewoleniu w okresie powojennym. Ojciec Święty odniósł się też do najnowszej historii Polski: "Trudno tu nie wspomnieć o pomniku Ofiar Czerwca 1956 roku. Został on wzniesiony na tym placu w 25. rocznicę tragicznych wydarzeń, które były wielkim protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych. Chciałem pod ten pomnik przybyć w 1983 roku, gdy byłem po raz pierwszy jako papież w waszym mieście, ale wówczas odmówiono mi możliwości modlitwy pod Poznańskimi Krzyżami. Cieszę się, że dziś razem z wami - Młodą Polską - mogę uklęknąć pod tym pomnikiem i oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny".

Nie dajcie się uwieść


Papież nieustannie zwracał się w Poznaniu wprost do młodzieży, prowadził z nią dialog, ale przede wszystkim przestrzegał ją przed zgubą: "Osoba ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, nie może stać się niewolnikiem rzeczy, systemów ekonomicznych, cywilizacji technicznej, konsumizmu, łatwego sukcesu. Człowiek nie może stać się niewolnikiem różnych skłonności i namiętności, niekiedy celowo podsycanych. Przed tym niebezpieczeństwem trzeba się bronić. Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem. Nie dajcie się zniewolić", wołał dalej Papież. "Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki