Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa o życie

Błażej Tobolski
Fot.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy to Maryja za sprawą Ducha Świętego poczęła Jezusa (w tym roku przypada ona 4 kwietnia), będziemy obchodzili Dzień Świętości Życia. Jest to szczególny czas dziękczynienia za życie, które otrzymaliśmy od Boga za pośrednictwem naszych rodziców. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak odpowiedzialni nie tylko za powierzone nam życie, ale także...

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy to Maryja za sprawą Ducha Świętego poczęła Jezusa (w tym roku przypada ona 4 kwietnia), będziemy obchodzili Dzień Świętości Życia. Jest to szczególny czas dziękczynienia za życie, które otrzymaliśmy od Boga za pośrednictwem naszych rodziców. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak odpowiedzialni nie tylko za powierzone nam życie, ale także za naszych bliźnich. Również za tych, którzy się jeszcze nie narodzili.


Niejednokrotnie życie dzieci poczętych jest zagrożone już w łonie matki. Dlatego też w Kościele zrodziła się idea Duchowej Adopcji. Ma ona na celu przez wytrwałą modlitwę wybłagać u Boga zachowanie nienarodzonego jeszcze dziecka przy życiu. Naszą modlitwą chcemy również otoczyć dziecko już po urodzeniu, prosząc o wszelkie łaski potrzebne dla jego dobrego i godziwego życia. Ofiarując ten bezinteresowny osobisty dar, jakim jest podjęcie Duchowej Adopcji, pamiętamy także o przyszłych matkach i ojcach, odkrywających w sobie powołanie do odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Systematyczna modlitwa


Podejmując się modlitewnej troski wobec dziecka nienarodzonego, również sami pogłębiamy nasz kontakt z Bogiem, poprzez systematyczną, ufną modlitwę. Zobowiązujemy się bowiem do codziennego odmawiania modlitwy wstawienniczej oraz dziesiątki Różańca świętego. Dodatkowo możemy podjąć również inne postanowienia, jak choćby nabożną lekturę Pisma Świętego, częsty udział we Mszy św. i przyjmowanie Komunii św., drobne wyrzeczenia i posty czy też uczynki miłosierdzia.
Przyrzeczenia Duchowej Adopcji dokonać możemy podczas specjalnie przygotowanej liturgii parafialnej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Osoby, które nie mogą w niej uczestniczyć, zwłaszcza chorzy, powinny same odczytać formułę przyrzeczenia i rozpocząć dziewięciomiesięczną modlitwę. Warto również w tej intencji ofiarować krzyż swojego cierpienia czy choroby, z wiarą prosząc Boga o cud życia.

Prywatne zobowiązanie Duchowej Adopcji:
Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci
Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych postanawiam i przyrzekam, że od dnia tej uroczystości, biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby przez dziewięć miesięcy, każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

1. Modlitwa codzienna
Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu - proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przygotowałeś. Amen.

2. Codziennie odmawiana jedna tajemnica Różańca świętego

3. Przyrzeczone dodatkowe praktyki:

…………………………………….

…………………………………….


Archidiecezjalne Obchody Dnia Świętości Życia w roku 2005

Poniedziałek, 4 kwietnia

Uroczysta Msza Święta połączona z przyrzeczeniem Duchowej Adopcji
Poznań, bazylika archikatedralna - godz. 18
Szamotuły, kolegiata - godz. 18.30
Leszno, kolegiata - godz. 18.30

Wtorek, 5 kwietnia

Spotkanie z Janem Pospieszalskim
"WARTO ROZMAWIAĆ... o obronie życia"
Aula NOT, ul. Wieniawskiego 5/9 - godz. 18

Środa, 6 kwietnia

Modlitwa w intencji obrońców życia i o poszanowanie życia
Fara poznańska
- godz. 16 Różaniec
- godz. 17 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
- godz. 18 Msza św.

Czwartek, 7 kwietnia

Wykład ks. prof. Jerzego Bajdy
"Wartość i godność życia ludzkiego w świetle Eucharystii"
Aula Wydziału Teologicznego, ul. Wieżowa 2/4 (gmach byłego Seminarium Duchownego) - godz. 16

Piątek, 8 kwietnia

Adoracja Najświętszego Sakramentu
Bazylika archikatedralna (kaplica Najświętszego Sakramentu) - godz. 16-18

Sobota, 9 kwietnia

Przedstawienie "Weronika postanawia żyć"
w wykonaniu Teatru "Droga"; scenariusz: Inese Sul Żanoka; muzyka: G. Kopala;
reżyseria: Helena Sperska-Abbe
Aula Wydziału Teologicznego UAM, ul. Wieżowa 2/4 (gmach B) - godz. 18

Niedziela, 10 kwietnia

Msza Święta dla rodzin - godz. 10
Marsz "Kochajmy dzieci" - godz. 11
Kościół oo. Dominikanów,
al. Niepodległości 20

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki