Logo Przewdonik Katolicki

Czas dawania…

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

"Jeżeli chociaż raz ujrzałeś uśmiech na twarzy dziecka, za to że jesteś przy nim, spełniłeś rolę anioła na ziemi" Niektórym, co prawda, brakuje skrzydeł, ale to tylko kwestia czasu! Radio Plus 102,6 FM zorganizowało w grudniu akcję świąteczną dla podopiecznych dwóch domów dziecka - w Bydgoszczy i Jaksicach. Pieniądze z emisji specjalnych bloków reklamowych (5500...

"Jeżeli chociaż raz ujrzałeś uśmiech na twarzy dziecka, za to że jesteś przy nim, spełniłeś rolę anioła na ziemi"… Niektórym, co prawda, brakuje skrzydeł, ale… to tylko kwestia czasu! Radio Plus 102,6 FM zorganizowało w grudniu akcję świąteczną dla podopiecznych dwóch domów dziecka - w Bydgoszczy i Jaksicach. Pieniądze z emisji specjalnych bloków reklamowych (5500 złotych) oraz zabawki, słodycze, kosmetyki i odzież wywołały radość nie tylko u dzieci, ale także u obu pań dyrektorek - więc zadowolenie radiowców było podwójne!Radio Plus organizuje akcje świąteczne już od trzech lat. Do tej pory ze specjalnych bloków reklamowych udało się zebrać 11 tysięcy złotych. "Fanty", czyli prezenty rzeczowe, to kolejne 40 tysięcy. Skąd pomysł na wsparcie "Filipka"? - Dzieci nie są winne tej sytuacji, w jakiej się znalazły. Poza tym… państwo jest dzisiaj zbyt ubogie, niszczone przez różnego rodzaju afery, które przesłaniają rzeczywisty obraz tego, co się dzieje tuż obok nas. Jako społeczeństwo powinniśmy się czuć bardziej ze sobą związani - tłumaczy Andrzej Mamys, dyrektor handlowy.
W tym roku pomoc materialna dotarła do dwóch placówek…

"Filipek"- Są ludzie, którzy święta Bożego Narodzenia spędzają w domu lub poza nim. U nas dzieje się podobnie. Niektóre dzieci pozostają w placówce, niektóre są urlopowane do rodzin kandydackich lub własnych, ale istnieje i taki zwyczaj, że nasi pracownicy - nasze "ciocie" zapraszają swoich wychowanków do siebie - tłumaczy dyrektor Hanna Ciurko.
Dom Dziecka przy ulicy Stolarskiej funkcjonuje od 1958 roku. Jest to jedyna placówka socjalizacyjna tego typu w Bydgoszczy. Otacza opieką 48 wychowanków - głównie z problemami natury emocjonalnej.
- Szkoda, że Boże Narodzenie przypada tylko raz w roku. To czas dawania, co też naprawdę odczuwamy. Coraz częściej osoby prywatne pytają o nasze potrzeby i przychodzą z prezentami. Nie chodzi o kwestię wartości tych podarków, ale o sam fakt, że gdzieś w świadomości ludzkiej istnieje konieczność pomocy dziecku. Natomiast jest wielu takich przyjaciół, jak Radio Plus, którzy pamiętają o nas nie tylko w okolicach świąt Bożego Narodzenia. I to jest najsympatyczniejsze - dodaje dyrektor Ciurko. Czy można sobie wymarzyć lepszą rekomendację?

JaksiceDom Dziecka w Jaksicach funkcjonuje od 1962 roku. Obejmuje kilka grup wychowawczych oraz oddział dla nieletnich matek z dziećmi. Gimnazjaliści (w tzw. grupach usamodzielnienia) wykonują część obowiązków domowych - przygotowują posiłki i sprzątają. Wychowawcy "dyskretnie" wspierają swoich podopiecznych. - Skupiamy dzieci z terenów powiatu inowrocławskiego. Są także podopieczni z Bydgoszczy i Grudziądza. W sumie 63 dzieci - wylicza dyrektor Zofia Głogowska.
A święta? - Dzieci spędzają ten czas w rodzinie własnej lub zaprzyjaźnionej. Są też i takie, które pozostają w placówce. Na szczęście, coraz częściej dostrzegane są potrzeby tych najmniejszych - podkreśla pani dyrektor. Jaksice od wielu lat współpracują z fundacją katolicką w Niemczech, która działa przy kościele katolickim w Minister. Ale i w Polsce coraz łatwiej o anioły - na przekór temu, że wszyscy narzekają i łapią się za kieszenie… Bo radość dawania naprawdę uskrzydla…

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki