Podstawówka po katolicku

Spośród wielu szkół podstawowych, jakie znajdują się na terenie miasta Poznania, tylko jedna może się poszczycić faktem, że prowadzona jest przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Placówka ta mieści się przy ulicy Mińskiej.



Właśnie w tej szkole 18 października odbyła się niecodzienna uroczystość. Trzydzieścioro jeden uczniów, uczęszczających do dwóch równorzędnych...
Czyta się kilka minut
Spośród wielu szkół podstawowych, jakie znajdują się na terenie miasta Poznania, tylko jedna może się poszczycić faktem, że prowadzona jest przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Placówka ta mieści się przy ulicy Mińskiej.

Właśnie w tej szkole 18 października odbyła się niecodzienna uroczystość. Trzydzieścioro jeden uczniów, uczęszczających do dwóch równorzędnych klas pierwszych, zostało pasowanych na uczniów oraz ślubowało być dobrym i uczciwym, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować nauczycieli, przełożonych i rodziców.

Pierwszoklasiści przyrzekali również, że będą się uczyć tego, co piękne i dobre, oraz że będą kochać Boga i Ojczyznę. Oprawie pasowania na ucznia towarzyszyły występy oraz przedstawienia przygotowane przez dzieci.

W uroczystości wzięli udział arcybiskup poznański Stanisław Gądecki oraz przewodniczący Rady Miasta Przemysław Alexandrowicz. Krystyna Szawlak, prezes Stowarzyszenia Wychowawców Katolickich wręczyła na ręce dyrektor Małgorzaty Banach akt założycielski szkoły. Placówka ta istnieje już od dawna, ale dopiero od tego roku szkolnego, dzięki aprobacie kurii metropolitalnej, prowadzona jest ściśle według nauczania Kościoła katolickiego. Każdy dzień w tej szkole rozpoczyna się i kończy modlitwą.

Metropolita poznański, zwracając się do rodziców i nauczycieli, wyjaśnił, dlaczego zakłada się katolickie szkoły podstawowe. Mówił, że powinny one kształcić dzieci i młodzież w sposób integralny i dla wyższego celu. Kształcenie integralne obejmuje serce, rozum oraz sumienie, które jest najważniejszą częścią życia ludzkiego. Ksiądz arcybiskup podkreślił, że kształtowanie sumienia decyduje o jego użyteczności, pomaga w odróżnianiu dobra od zła. Właściwie uformowane sumienie decyduje o szczęściu. - Szkoła katolicka to taka, która nie gnębi, ale rozwija człowieczeństwo - mówił arcybiskup Gądecki.

Przewodniczący Rady Miasta życzył nowo pasowanym uczniom dużo uśmiechu każdego dnia, zadowolenia ze szkoły, oraz by każde z nich dobrze się w niej czuło i mile ją wspominało przez całe życie.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 44/2004