Logo Przewdonik Katolicki

Młody duch Kościoła swarzędzkiego

Michał Wawrzyniak
Fot.

Nowy rok jest dla wielu parafii naszej archidiecezji czasem, w którym następuje proces tworzenia wspólnoty lokalnej, a także budowy nowego kościoła. Jedną z nich jest z całą pewnością parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu, którą charakteryzuje szybki i dynamiczny rozwój. W pierwszą niedzielę sierpnia 2002 roku, kiedy została odprawiona pierwsza Msza św. w kaplicy,...

Nowy rok jest dla wielu parafii naszej archidiecezji czasem, w którym następuje proces tworzenia wspólnoty lokalnej, a także budowy nowego kościoła. Jedną z nich jest z całą pewnością parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu, którą charakteryzuje szybki i dynamiczny rozwój.W pierwszą niedzielę sierpnia 2002 roku, kiedy została odprawiona pierwsza Msza św. w kaplicy, która była wówczas w stanie surowym, na Eucharystię przybyło zaledwie czterystu parafian z liczącej około 6400 wiernych wspólnoty. Taki stan młodej parafii zastał rozpoczynający swój urząd proboszcza ks. Marek Frąszczak.
Od początku działalności w swarzędzkiej parafii ks. Frąszczak mógł liczyć na pomoc ze strony swoich byłych parafian z Rawicza, gdzie przez kilka lat był wikariuszem w kościele pw. Chrystusa Króla.
Wielu życzliwych ludzi oraz firm z powiatu rawickiego bardzo aktywnie włączyło się w prace wykończeniowe przy kaplicy w Swarzędzu. Przede wszystkim jednak to jego nowi parafianie bardzo aktywnie zaangażowali się w organizację i rozwój wspólnoty.
Szybki postęp prac budowlanych ks. Marek zawdzięcza pomocy wielu firm ze Swarzędza i Poznania, które pracą, modlitwą oraz ofiarą wspierają wszelkie przedsięwzięcia dotyczące kościoła.
- Jak zaczął się tu wielki ruch, to z niedzieli na niedzielę liczba uczestniczących w życiu parafii wzrosła. W 2003 roku w niedzielnej Eucharystii brało udział już 1700 parafian, a obecnie w dzień Pański przybywa ok. 2400 wiernych - mówi ks. Frąszczak.
Mieszkańcy parafii angażują się nie tylko w budowę nowej świątyni, ale również w działania o wymiarze liturgicznym oraz duszpasterskim. Funkcjonują zatem: schola młodzieżowa, wspólnota Kościoła domowego, wspólnota Różańcowa, "Caritas", rady duszpasterska i ekonomiczna, a także Rada Synodalna i wiele innych grup.
- Myślę, że ludzie czują zapotrzebowanie na miejsce modlitwy, na dom Boży. W tym roku chcielibyśmy zamknąć kościół w stanie surowym (mury i dach) i jak najszybciej do niego wejść, ponieważ kaplica staje się niewystarczająca ze względu na małą powierzchnię, a dużą liczbę parafian - wyznaje ks. proboszcz.
Parafia jest specyficzna, ponieważ stanowi "sypialnię Poznania". Wielu parafian to absolwenci różnych uczelni, osoby przybyłe z różnych zakątków Polski, wraz ze swoimi zwyczajami, najczęściej młodzi ludzie szukający pracy w dużych ośrodkach miejskich. Zatem sprawą istotną jest integracja tych ludzi we wspólnocie parafialnej, która pełni rolę spoiwa.
Odbiciem tej różnorodności jest fotografia przedstawiająca dwóch ministrantów, trzyletniego Jasia - bodaj najmłodszego ministranta w naszej diecezji - oraz Mariusza mierzącego ponad dwa metry.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki