Logo Przewdonik Katolicki

Pasja współczesnych

Michał Wawrzyniak
Fot.

Kiedy w trakcie Misterium Paschalnego w Kicinie nadchodzi moment ukrzyżowania Jezusa, wzgórze Golgoty zatapia się w ciszy. Dramat, który ma się dokonać, jakoś osobiście i głęboko dotyka każdego. Uderzenia młota rozrywają tę ciszę i ranią serca. Wznosi się krzyż. Ludzie stoją jakby zamarli w bezruchu. Oczy napełniają się łzami. Nawet niebo nad wzgórzem, choć słoneczne w...

Kiedy w trakcie Misterium Paschalnego w Kicinie nadchodzi moment ukrzyżowania Jezusa, wzgórze Golgoty zatapia się w ciszy.Dramat, który ma się dokonać, jakoś osobiście i głęboko dotyka każdego. Uderzenia młota rozrywają tę ciszę i ranią serca. Wznosi się krzyż. Ludzie stoją jakby zamarli w bezruchu. Oczy napełniają się łzami. Nawet niebo nad wzgórzem, choć słoneczne w "palmowe popołudnie", zasłania się chmurą czarną i groźną. Ostatni krzyk Jezusa oddającego Ojcu duszę rzuca zebranych na kolana. Tu i tam słychać cichy szept modlitwy przerywany szlochem.

Kicin przeżywa Pasję


W takiej atmosferze ciszy, modlitwy i skupienia mieszkańcy niewielkiej wspólnoty parafialnej w miejscowości Kicin pod Poznaniem przeżywają już po raz siódmy w Niedzielę Palmową nabożeństwo pasyjne. Miejscowi parafianie z głęboką wiarą i przeżyciem interpretują postacie Jezusa, apostołów, kapłanów żydowskich, rzymskich żołnierzy.
Wszystko zaczęło się od inicjatywy pani Ewy Mazur, która była pierwszym reżyserem Misterium. Gdy dowiedziała się, że jest poważnie chora, zrodziła się w niej ogromna chęć pracy społecznej, która rozwinęła się wszechstronnie. Wtedy powstała myśl zorganizowania Misterium, by zintegrować ludzi żyjących w jednej parafii.

W parafii wrze


Najtrudniej było zmobilizować mężczyzn do odegrania poszczególnych ról. W sumie aktorzy występujący w Misterium to niespełna pięćdziesiąt osób, które dobrane zostały według usposobienia tak, aby jak najwierniej ukazać daną postać z Ewangelii.
- Myśleliśmy, że jeśli Drogę krzyżową przedstawiają obrazy, figury, to dlaczego nie mogą tego przedstawić żywe osoby - mówi ksiądz Zbigniew Pawlak, proboszcz parafii w Kicinie. - Tych ludzi ogarnia wielki entuzjazm. Można powiedzieć, że w parafii aż wrze - dodaje.
Wspólne przeżywanie na nowo Ewangelii poprzez żywe obrazy i słowa Dobrej Nowiny; wypowiadane na polach, łąkach i drogach, dotykają w sposób szczególnie osobisty śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. - Nie chcieliśmy robić widowiska, chodziło o specyficzne nabożeństwo Drogi krzyżowej, na które są zaproszeni wszyscy, by wspólnie przeżywać Mękę Pańską - dodaje ksiądz Pawlak.

Scenografia małej miejscowości


Na Misterium składają się sceny biblijne zaczerpnięte od wszystkich czterech ewangelistów. Zaczyna je uroczysty wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, następuje pojmanie Jezusa w ogrodzie oliwnym, przesłuchanie, biczowanie, droga krzyżowa i w końcu ukrzyżowanie oraz złożenie do grobu. Oprawa Misterium, kostiumy, scenografia małej miejscowości dobrze oddają ducha i klimat tamtego wydarzenia, które naprawdę zdarzyło się dwa tysiące lat temu. Misterium sięga wprawdzie dramaturgii sprzed lat, ale dostrzec w nim można też ludzi współczesnych.
W tym roku Misterium Paschalne w Kicinie zostanie wystawione w Niedzielę Palmową 20 marca o godz. 15.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki