Logo Przewdonik Katolicki

Jeden jest Pan

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się w Bydgoszczy uroczystą Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. We wspólnej Eucharystii, sprawowanej w niedzielę 18 stycznia, uczestniczyli bydgoscy księża dziekani oraz duchowni innych wyznań. Mszy św. przewodniczył ks. Abp Henryk Muszyński. Jak zauważył metropolita gnieźnieński - nie wolno nam...

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się w Bydgoszczy uroczystą Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. We wspólnej Eucharystii, sprawowanej w niedzielę 18 stycznia, uczestniczyli bydgoscy księża dziekani oraz duchowni innych wyznań. Mszy św. przewodniczył ks. Abp Henryk Muszyński.
Jak zauważył metropolita gnieźnieński - nie wolno nam w braciach innych wyznań widzieć przeciwników, ale ludzi,którzy należą do tej samej wspólnoty. Chrystus uczynił jedność znakiem naszej wiary, a każdy Tydzień Ekumeniczny jest takim maleńkim krokiem w kierunku pełni chrześcijaństwa, nawet gdy dzisiaj tempo dialogu ekumenicznego uległo spowolnieniu - dodał ks. Abp Henryk Muszyński. Hasłem Tygodnia jest fragment z Ewangelii św. Jana: "Mój pokój wam daję". Dziś skłócone są rodziny i narody. Chrześcijanie winni w sposób szczególny realizować pokój Chrystusowy, ale byliby mało przekonujący, gdyby sami byli wewnętrznie rozbici. - Poprzez wieki nawarstwiły się różne problemy. Dlatego spotykamy się, by swą obecnością pokazać, że można się wspólnie modlić, wspólnie dążyć do jednego celu, że można również wspólnie realizować pokój w świecie - tłumaczy ks. Tadeusz Urban, proboszcz parafii polsko-katolickiej w Bydgoszczy.
Aby byli jedno...
Czy możliwe jest osiągnięcie pełnej jedności? Zdaniem ks. Janusza Olszańskiego, pastora Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Bydgoszczy i prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, z perspektywy chrześcijańskich doświadczeń nie chodzi o wyłonienie jednej organizacji kościelnej, tylko o jedność rozumianą w świetle słów Chrystusa: "Aby byli jedno, jak Ja Ojcze w Tobie, a Ty we Mnie". - Potrzeba nam jedności ducha, jedności myśli, jedności dążeń w takim kierunku, który ma chrześcijaństwu pomóc nie tylko we wzajemnym rozumieniu, ale również we wzajemnym dobrym działaniu - wyjaśnia ks. Olszański. - Kościoły chrześcijańskie różnie sobie wyobrażają pojednanie. Jedni na zasadzie wielości Kościołów współpracujących ze sobą, drudzy chcieliby dosłownej interpretacji słów Jezusa: "Jedna owczarnia i jeden pasterz". Niezbędna jest przede wszystkim wspólna modlitwa i zrozumienie odmiennej duchowości - przyznał ks. Przemysław Książek, delegat księdza arcybiskupa ds. ekumenizmu. Ważne jest to, by poznawać inne wspólnoty, czerpać z ich bogactwa, dostrzegać to, co dzieli, ale widzieć także i te płaszczyzny, które mogą jednoczyć - wszak "jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest".
Tekst i zdjęcia:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki