Logo Przewdonik Katolicki

Bł. Anna Maria Taigi - 9 czerwca

Michał Gryczyński
Fot.

Słynęła z darów: prorokowania, wizjonerstwa, czytania sumień, kontemplacji i ekstaz. Dzięki wizji poznała np. przebieg bitwy pod Ostrołęką, w której 26 maja 1831 roku wojsko polskie, pod dowództwem gen. Skrzyneckiego, walczyło z armią rosyjską. Ale ta mistyczka była także wzorową żoną i matką siedmiorga dzieci - czterech synów i trzech córek - oraz troskliwą opiekunką starej...

Słynęła z darów: prorokowania, wizjonerstwa, czytania sumień, kontemplacji i ekstaz. Dzięki wizji poznała np. przebieg bitwy pod Ostrołęką, w której 26 maja 1831 roku wojsko polskie, pod dowództwem gen. Skrzyneckiego, walczyło z armią rosyjską. Ale ta mistyczka była także wzorową żoną i matką siedmiorga dzieci - czterech synów i trzech córek - oraz troskliwą opiekunką starej matki. Kiedy zaś po latach córka Zofia została wdową, przygarnęła ją oraz sześcioro wnucząt.
Urodziła się 29 maja 1769 roku w Sienie, jako jedyne dziecko Santa Masi i Alojzego Gianetti - aptekarza, który roztrwonił majątek. W 1774 roku rodzina Gianetti przeniosła się do Rzymu, gdzie Anna Maria kształciła się u sióstr w Sancta Agata dei Goti. Zachorowała jednak na ospę, która ją trwale oszpeciła i wtedy przerwała naukę, aby zająć się domem, bo rodzinę utrzymywała matka. W 1790 roku poślubiła Dominika Taigi, kamerdynera z pałacu książąt Chigich, człowieka spragnionego uciech życia. Bywał trudny w pożyciu, ale ona starała się dobrocią łagodzić jego przykre usposobienie.
Rok po ślubie została tercjarką zakonu trynitarzy: od tej pory wiele pokutowała, praktykowała posty i umartwienia, a swoje cierpienia ofiarowała za Kościół i grzeszników. Pamiętała także o ludziach ubogich i chorych w szpitalach. Sława mistyczki sprawiła, że papież Grzegorz XVI udzielił jej przywileju posiadania we własnym mieszkaniu kaplicy z Najświętszym Sakramentem. Przyjaźniła się ze świętymi: Wincentym Pallotti, Kasperem del Bufalo i Wincentym Strambim, a z jej porad korzystało wiele osobistości. m.in. królowa Maria Ludwika Bourbon, biskupi oraz kardynałowie. Zmarła w 1837 roku, w dniu, który przepowiedziała; jej ciało od 1865 roku spoczywa w rzymskiej bazylice pw. Świętego Chryzogona. Annę Marię beatyfikował w 1920 roku Benedykt XV, a proces kanonizacyjny nadal trwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki