Logo Przewdonik Katolicki

Śladami Wenus

Magdalena Rak
Fot.

Urządzenia do hydromasażu w domowej łazience mogą stanowić pomoc w rehabilitacji po urazach, a także w leczeniu wielu chorób. Mogą również sprawiać wiele radości. Wanny z urządzeniami do hydromasażu z racji swojej ceny uchodzą za kosztowny zbytek. Trzeba bowiem przygotować się na wydatek przynajmniej 1500 zł, choć na promocjach można czasem "upolować" takie urządzenie za 1300...

Urządzenia do hydromasażu w domowej łazience mogą stanowić pomoc w rehabilitacji po urazach, a także w leczeniu wielu chorób. Mogą również sprawiać wiele radości.


Wanny z urządzeniami do hydromasażu z racji swojej ceny uchodzą za kosztowny zbytek. Trzeba bowiem przygotować się na wydatek przynajmniej 1500 zł, choć na promocjach można czasem "upolować" takie urządzenie za 1300 zł. Górny pułap cenowy właściwie nie istnieje. Wydawałoby się, że 25 tys. to najwyższa cena, jaką można zaakceptować... za przyjemność z bąbelkami, ale są też wanny dwukrotnie droższe.
Korzystanie z wanien z hydromasażem nie tylko poprawia samopoczucie i kondycję, ale może być traktowane jak terapia wspomagająca rehabilitację po urazach czy w leczeniu wielu chorób - począwszy od chorób reumatycznych, przez schorzenia dermatologiczne, na nerwicach skończywszy.

Pod ciśnieniem


Urządzenia do hydromasażu dzielą się zasadniczo na dwie grupy: do masażu wodno-powietrznego oraz do masażu powietrznego. Te pierwsze, montowane w wannach, działają jak podwodne bicze - z dysz wydostaje się mieszanina wody i powietrza, która masuje ciało. Urządzenia do masażu powietrznego, zwanego też kąpielą perełkową, to odpowiednie pompy tłoczące do wody powietrze pod ciśnieniem. Na ogół w wannach są montowane oba systemy na raz. Mieszanina wody i powietrza wydostaje się przez dysze umieszczone w ścianach wanny, zaś samo powietrze przez drobne otworki w dnie.

Masują stopy


Wybierając wannę z hydromasażem, warto szczególną uwagę zwrócić na układ dysz wyrzucających mieszaninę wody i powietrza. Aby korzyści z urządzenia były maksymalne, muszą one być usytuowane tak, aby strumienie wypływającej wody masowały stopy oraz okolice kręgosłupa. Ważne także, aby kształt i wielkość wanny dopasować do wzrostu, kondycji i stanu zdrowia. Najczęściej oferowane wanny akrylowe mają na ogół wyprofilowane oparcie i podłokietniki.
Kolejne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wanny, to wydajność pompy do masażu podwodnego oraz konstrukcja umożliwiająca łatwe czyszczenie zwłaszcza dysz masujących.

Dlaczego akryl?

Wielu producentów zachęca do kupna wanien wykonanych z akrylu. Najbardziej przekonującym argumentem jest łatwość utrzymania ich w czystości, połączona z odpornością na zużycie. Nie bez znaczna jest też możliwość regeneracji powierzchni przez polerowanie odpowiednimi pastami. Akryl odznacza się też dobrą izolacją cieplną, cecha ta wiąże się z dłuższym utrzymaniem temperatury wody i zachowaniem ciepła przez samo tworzywo, przez co osoba korzystająca z kąpieli nie naraża się na nieprzyjemny kontakt z zimną powierzchnią. Akryl sanitarny tłumi też hałas wywołany przez spadający strumień wody, co może być ważnym argumentem "za", szczególnie dla osób mieszkających w blokach.
Swoich zwolenników mają też wanny emaliowane, które sprawiają wrażenie solidniejszych.


Lekarze zalecają hydromasaż głównie jako zabieg przy zwyrodnieniach kręgosłupa, otyłości i bólach reumatycznych. Taka kąpiel pozwala też zmniejszyć ból i złagodzić objawy przemęczenia mięśni, kręgosłupa, a nawet bóle głowy.
Regularne kąpiele przywracają równowagę układowi krążenia. Regulując odpowiednio temperaturę kąpieli, można osiągnąć dobre wyniki przy leczeniu zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia krwi.
Hydromasaż polecany jest też przy niwelowaniu skutków stresu. Stosowany w ciepłej temperaturze jest skuteczny przy leczeniu skurczów wewnętrznych na tle nerwicowym. Zaletą tego rodzaju zabiegów jest zmniejszenie napięć mięśniowych, stresu i zespołu chronicznego zmęczenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki