"Święto Młodych" w Gnieźnie

Już po raz trzeci uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha stały się okazją do zorganizowania w Gnieźnie "Święta Młodych". Przez dwa dni młodzież z różnych stron Polski uczestniczyła zarówno w uroczystościach religijnych, jak i w osobnych imprezach zorganizowanych z myślą o nich. Do tych ostatnich należały m.in.: Pielgrzymka Promienista do grobu św. Wojciecha, Festiwal Piosenki...
Czyta się kilka minut
Już po raz trzeci uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha stały się okazją do zorganizowania w Gnieźnie "Święta Młodych". Przez dwa dni młodzież z różnych stron Polski uczestniczyła zarówno w uroczystościach religijnych, jak i w osobnych imprezach zorganizowanych z myślą o nich. Do tych ostatnich należały m.in.: Pielgrzymka Promienista do grobu św. Wojciecha, Festiwal Piosenki Religijnej "Adalbertus", a także dwa koncerty plenerowe.

Pomysł gnieźnieńskiego spotkania zrodził się przed dwoma laty, kiedy to młodzież zgromadzona u stóp katedry na Placu św. Wojciecha łączyła się w modlitwie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II uczestniczącym w Światowych Dniach Młodych w Toronto.

Tradycją "Święta Młodych" w Gnieźnie stał się już Festiwal Piosenki Religijnej "Adalbertus". Tym razem odbywał się on pod hasłem: "Chcemy ujrzeć Chrystusa. Śladami św. Wojciecha Patrona Nowej Ewangelizacji"

Festiwal i Pielgrzymka Promienista

W szranki konkursowe stanęły zespoły z Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej. Konkurs był przeznaczony wyłącznie dla amatorów. Mogli w nim wziąć udział soliści, zespoły wokalne, a także wokalno-instrumentalne działające przy parafiach, szkołach, a także niezrzeszone. Zespoły i wokaliści konkurowali ze sobą w kilku kategoriach, m.in. w konkursie na pieśń o św. Wojciechu. Nagrodę Grand Prix Festiwalu zdobył zespół "Brevis" z parafii pw. bł. Biskupa Kozala ze Słupcy, który działa pod kierunkiem ks. Tomasza Mateckiego.

W tym samym czasie, kiedy mury Młodzieżowego Domu Kultury w Gnieźnie wypełniały dźwięki muzyki religijnej, z różnych stron naszej archidiecezji przybywały piesze pielgrzymki, w których zdecydowaną większość uczestników stanowiła młodzież. Bardzo widoczne były pielgrzymki z Inowrocławia (ponad 100 osób) i Trzemeszna. Bardzo ciekawą inicjatywę podjęli harcerze z Hufca Gniezno, którzy pielgrzymowali z Lednicy do grobu św. Wojciecha śladami Bolesława Chrobrego i Ottona III.

Wszyscy uczestnicy "Święta Młodych" zgromadzili się następnie w Katedrze Gnieźnieńskiej. Po wspólnej modlitwie oraz błogosławieństwie udzielonym przez ks. bp. Wojciecha Polaka nastąpiła mniej oficjalna część, czyli koncert zespołu "Budzik" z Krakowa.

"Budzik" budził dobrych ludzi

Zespół "Budzik", który został zaproszony przez organizatorów tegorocznego "Święta Młodych", działa przy Stowarzyszeniu "Rafael" założonym przez oo. Kapucynów w Krakowie. Organizacja ta, poprzez szkolenia, prelekcje oraz prowadzone punkty doradcze, stara się przeciwdziałać zagrożeniom, na które szczególnie narażeni są młodzi ludzie oraz pomagać młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków.

Zespół "Budzik" tworzy pięciu młodych ludzi, którzy o sobie i swojej muzyce mówią: - Chcemy, aby muzyka i teksty naszych piosenek uzmysławiały naszym słuchaczom, że należy przywrócić tradycyjny sens takim słowom, jak: miłość, wierność i wiara.

W przerwach młodzież mogła usłyszeć o zagrożeniach związanych z działalnością sekt. Bardzo szczegółowo prezentowano sposób działania obecnej w Polsce sekty Moona.

W niedzielę, na zakończenie spotkania młodych w Gnieźnie, odbył się koncert laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej, a także wystąpił zespół Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych "Stróże Poranka" z Poznania.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 18/2004