Logo Przewdonik Katolicki

Przedsiębiorca ewangelizowany

Agnieszka Dziarmaga
Fot.

Potrzeba zorganizowania opieki duchowej dla środowiska przedsiębiorców i pracodawców wyszła od tej grupy osób, czyli od ludzi biznesu, pod koniec lat 90. Odpowiedziała na nią Polska Prowincja Księży Sercanów, organizując od 1999 roku stałe, różnego typu spotkania duszpasterskie. Odpowiadając w ten sposób na szczególne oczekiwania tej grupy społeczno-zawodowej, która wzięła...

Potrzeba zorganizowania opieki duchowej dla środowiska przedsiębiorców i pracodawców wyszła od tej grupy osób, czyli od ludzi biznesu, pod koniec lat 90. Odpowiedziała na nią Polska Prowincja Księży Sercanów, organizując od 1999 roku stałe, różnego typu spotkania duszpasterskie.


Odpowiadając w ten sposób na szczególne oczekiwania tej grupy społeczno-zawodowej, która wzięła na siebie trudną odpowiedzialność za kształt polskich przemian gospodarczych, księża sercanie organizują obecnie co najmniej kilkanaście spotkań w skali roku w różnych miejscach Polski. Są to warsztaty, dni skupienia (z udziałem wybitnych prelegentów, przedstawicieli Kościoła oraz różnych dziedzin nauki, m.in. prawa, ekonomii, socjologii, katolickiej nauki społecznej). Organizowane są również kilkudniowe rekolekcje wielkopostne i pielgrzymki. Po raz trzeci w tym roku duszpasterstwo wyruszy z pielgrzymką do Rzymu, na spotkanie z Ojcem Świętym.

Rekolekcje nad Dunajcem


W tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych w Gródku nad Dunajcem w diecezji tarnowskiej wzięło udział ponad 80 osób (niektóre rodziny przyjechały z dziećmi). Rekolekcje w lutym poprowadził ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, rozwijając myśl "Miłość miłosierna". Była mowa o kontemplacji Jezusa Miłosiernego oraz m.in. analiza pojęcia miłości, ducha czy polskiej tożsamości narodowej w oparciu o "rzeczpospolitą rodzin". Wspólnie dyskutowano o obawach, oczekiwaniach, ale i nadziejach małych i średnich firm wobec tak już bliskiego wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mówiono także o braku "duchowości pracy" i "etyki w osiąganiu zysku" oraz o spustoszeniach moralnych, duchowych i ekonomicznych, jakich rewolucja francuska dokonała w Europie i poza nią, a także, ile strat z punktu widzenia przedsiębiorców kosztował Polskę stan wojenny.
Konferencjom, naukom, dyskusjom towarzyszyła oczywiście modlitwa: codzienna Msza święta z homilią biskupa drohiczyńskiego, jutrznia, Różaniec, Droga krzyżowa, adoracja. Musiał się także znaleźć czas dla spotkań mniej formalnych i odpoczynku w urokliwym, choć doszczętnie zaśnieżonym wówczas Gródku. W ubiegłym roku rekolekcje wielkopostne, zorganizowane także w ośrodku rekolekcyjno-formacyjnym diecezji tarnowskiej "Arka", prowadził dla tej grupy o. Maciej Zięba OP ("Ewangelia drogą dla prawdziwego szczęścia").

Przeciwwaga dla nieuczciwości


Katoliccy przedsiębiorcy i pracodawcy to środowisko niemałe, z każdym rokiem coraz większe. Prowadzą niewielkie, średnie i duże przedsiębiorstwa nastawione na rozwój i zysk. Osiągając cele, nie pozwalają sobie na komfort omijania wskazań Dekalogu i wynikającego z nich stosunku do drugiego człowieka. Odpowiedzialni za duszpasterstwo księża Grzegorz Piątek SCJ z Krakowa i Ryszard Krupa SCJ z Lublina uważają, że duchowe i intelektualne inwestowanie w środowisko przedsiębiorców to - w trosce o kształt zdrowego, polskiego biznesu - także niezły sposób na przeciwwagę dla nieuczciwości i osaczającej nas zewsząd korupcji.
Przyjęta przez księży sercanów formuła pracy i wspólnoty duszpasterskiej umożliwia otwarcie się na każdego, kto niepokoi się o swą wierność Ewangelii, kto po prostu pyta o Boga. Księża sercanie naśladują w tym względzie swego założyciela, sługę Bożego o. Leona Dehona (1843 -1925), który we Francji w drugiej połowie XIX wieku wraz z wieloma przedsiębiorcami i działaczami społecznymi poszukiwał najlepszych sposobów budowania królestwa Serca Jezusowego w duszach i społeczeństwie.

Celem refleksji, dyskusji i modlitwy podczas spotkań duszpasterstwa jest:

Uwrażliwienie na prowadzenie przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami etycznymi i społeczną nauką Kościoła.
Pomaganie w tworzeniu chrześcijańskiego i humanitarnego lobby w dziedzinie ekonomii, gospodarki, w prowadzeniu firm i przedsiębiorstw.
Pogłębianie życia duchowego i religijnego przedsiębiorców i pracodawców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki