Logo Przewdonik Katolicki

Sercanie w Polsce

Ks. Jan Strzałka SCJ
Fot.

"Potrzebny jest Kościołowi wasz charyzmat, wasza duchowość, wasza posługa" - te słowa, wypowiedziane w 1978 roku przez Kard. K. Wojtyłę do księży sercanów, stanowiły motto dwudniowego sympozjum naukowego, zorganizowanego w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach z okazji 75-lecia obecności Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Polsce. Najdostojniejszymi gośćmi...

"Potrzebny jest Kościołowi wasz charyzmat, wasza duchowość, wasza posługa" - te słowa, wypowiedziane w 1978 roku przez Kard. K. Wojtyłę do księży sercanów, stanowiły motto dwudniowego sympozjum naukowego, zorganizowanego w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach z okazji 75-lecia obecności Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Polsce.


Najdostojniejszymi gośćmi sympozjum byli ks. Kard. Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski oraz ks. Kard. Stanisław Nagy, sercanin, którzy w poszczególnych dniach przewodniczyli Eucharystii i wygłosili słowo Boże. Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męskich, duchowieństwo diecezjalne, władze gminne, dyrekcje pobliskich szkół, przedstawiciele Sercańskiej Wspólnoty Świeckich, duszpasterstwa młodzieży, Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, wykładowcy seminarium, licznie przybyli sercanie z Polski oraz z zagranicy (Austria, Słowacja, Szwajcaria, Mołdawia, Ukraina, Białoruś), a także postulanci, nowicjusze i alumni seminarium.
Referaty zostały wygłoszone przez wykładowców KUL, UKSW, Uniwersytetu Śląskiego i naszego seminarium duchownego. Otwarcia i zamknięcia sympozjum dokonał przełożony Prowincji Polskiej, ks. Tadeusz Michałek.
W czasie sympozjum podjęto refleksję nad 75-letnią przeszłością Polskiej Prowincji Księży Sercanów, aby w kontekście minionych doświadczeń ożywić życie wiary, specyfikę i misję Zgromadzenia w Kościele i jego sercański styl apostolatu w zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku. Wpatrując się na nowo w postać założyciela, w przededniu jego beatyfikacji, ks. Leona Jana Dehona, sercanie zastanawiali się, czy w wystarczającym wymiarze noszą dziś w sobie tę wyjątkową wrażliwość, otwartość na sprawy społeczne, zaangażowanie na rzecz nowych wyzwań, umiejętność prowadzenia dialogu z innymi, zatroskanie apostolskie, głęboką duchowość i zjednoczenie z Sercem Zbawiciela, które stanowią istotę sercańskiego posłannictwa.
Prowincja Polska liczy dzisiaj prawie 300 sercanów, w tym 220 kapłanów, 15 braci zakonnych, 40 kleryków i 8 nowicjuszy. Angażują się oni w misje ad gentes (Indonezja, Kongo, RPA, Filipiny, Indie), ewangelizują w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, głoszą rekolekcje i misje intronizacyjne, prowadzą duszpasterstwo parafialne, specjalistyczne, młodzieżowe, oddają się działalności dydaktycznej, wydawniczej i charytatywnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki