Logo Przewdonik Katolicki

W guście malucha

Magdalena Rak
Fot.

Meble dla dziecka powinny się podobać nie tylko mamom, ale także małym użytkownikom. Ale to nie jedyna trudność, z jaką możemy się borykać przy zakupach. Słodkie, kolorowe mebelki muszą być bowiem trwałe, odporne na zabrudzenia, no i bezpieczne. Artykuły dla dzieci do 3 roku życia - łóżeczka, chodziki, stoliki czy krzesła muszą być atestowane przez Instytut Matki i Dziecka....

Meble dla dziecka powinny się podobać nie tylko mamom, ale także małym użytkownikom. Ale to nie jedyna trudność, z jaką możemy się borykać przy zakupach. Słodkie, kolorowe mebelki muszą być bowiem trwałe, odporne na zabrudzenia, no i bezpieczne.


Artykuły dla dzieci do 3 roku życia - łóżeczka, chodziki, stoliki czy krzesła muszą być atestowane przez Instytut Matki i Dziecka. Na etykiecie produktu obok nazwy artykułu, informacji o normach, z którymi jest zgodny, powinien się znaleźć także numer atestu. Atest jest gwarancją, że do produkcji nie zostały użyte żadne materiały, które mogą być toksyczne, a sam mebel został zaprojektowany w taki sposób, aby dziecko nawet przypadkiem nie zrobiło sobie krzywdy.

Lekkie, ale stabilne


Meblom przeznaczonym dla starszych dzieci nie stawia się aż takich wymagań. Warto jednak zadbać, aby miały one również np. zaokrąglone narożniki. Najbezpieczniejsze są solidnie wykonane. Ich dużą zaletą jest odporność na zaplamienia i łatwość utrzymania w czystości. Jednak ta cecha jest szczególnie istotna w przypadku mebli tapicerowanych. Te przeznaczone dla dzieci powinny mieć łatwo dające się zdejmować i prać pokrowce.
Kolejna sprawa to stabilność konstrukcji. Meble dla dzieci powinny być niezbyt ciężkie (aby kilkulatek mógł swobodnie operować np. krzesłem), ale bardzo stabilne.

Decydują najmłodsi


Urządzając pokoik lub kącik do nauki i zabawy dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę, że każde dziecko ma swoje upodobania. Z reguły inne rzeczy interesują chłopca, inne dziewczynkę. Ważne jest też, aby poznać zdanie dziecka i pozwolić mu uczestniczyć w przygotowaniach. Maluch może decydować o dominujących we wnętrzu kolorach, mieć wpływ na dobór mebelków, detali i dekoracji.

W krainie baldachimów


Wystarczy raz wybrać się z nieletnią damą na wycieczkę po sklepach meblowych, aby przekonać się, że najbardziej zachwycać ją będą obszyte falbankami narzuty na łóżko i puszyste poduchy, kolorowe dywaniki oraz niezrealizowane marzenie większości dziewczynek, czyli baldachimy.
Przedszkolne lektury o księżniczkach, królewnach i ich złych macochach oraz godziny spędzone sam na sam z bohaterami kreskówek nie pozostają bez wpływu na wyobrażenie dziewczynek o pokoju idealnym.
Dziewczynki uwielbiają zabawy w dom, sklep czy szkołę. W pokoiku znaleźć się więc może domek dla lalek oraz zastawa na przyjęcia dla lal. Przyda się czarna tablica, na której można ćwiczyć kredą pisanie liter oraz korkowa do przypinania różnych ważnych rysunków.
W dziecięcym pokoju nie powinno zabraknąć kolorowych obrazków, na przykład z ulubionymi baśniowymi bohaterami. Warto zadać sobie trud i powiesić je na wysokości oczu dziecka, bo wszak to ono ma się nimi cieszyć.
Jeżeli chodzi o starsze dziewczynki, z pewnością będą wolały inną przestrzeń. Więcej miejsca zajmą tu książki i przybory szkolne oraz przedmioty świadczące o zainteresowaniach i pasjach lokatorki.

Trochę pomysłowości

Pokoje dziewczynek przeważnie są przytulne, urządzone w pastelowych, wesołych kolorach. Obecnie producenci oferują całą gamę ślicznych mebelków przeznaczonych właśnie dla małych kobietek. Niestety, im ładniejsze meble i z lepszych gatunkowo materiałów wykonane, tym droższe. Niejednokrotnie zestaw dla przedszkolaka niewiele różni się cenowo od wyposażenia sypialni czy jadalni rodziców.
Jednak, aby stworzyć dziecku przytulny kącik, wystarczy czasem odrobina pomysłowości. Można stare meble pomalować na wesołe kolory lub odnowić, wykorzystując specjalną okleinę. Można też "ubrać" je w pokrowce z tkanin, które dzieciom się podobają, przemalować ściany lub położyć wesołą tapetę. Do tego jeszcze obrazki, kosze czy pudełka na maskotki i ulubione zabawki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki