Już po raz kolejny Dom Rekolekcyjny Sióstr Pallotynek w Gnieźnie stał się miejscem formacyjnego spotkania nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Trzydniowe rekolekcje (19-21 marca br.) zgromadziły osiemdziesięciu szafarzy (w tym trzydziestu, którzy od tego roku pragną pełnić tę zaszczytną posługę). W programie spotkania, obok wspólnej modlitwy i refleksji nad duchowością osób świeckich posługujących w Kościele, znalazły się także wykłady o tematyce teologicznej i liturgicznej.
Wprowadzenie do praktyki duszpasterskiej funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest jednym z wielu owoców nowego spojrzenia na rzeczywistość Kościoła i liturgii, zrodzonego pod wpływem nauczania Soboru Watykańskiego II. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej pierwsza grupa mężczyzn rozpoczęła pełnić tę posługę w roku 1991. Od tej pory spotykają się oni co roku na trzydniowych rekolekcjach. Posługa szafarzy jest czasowa. Nie jest więc to zobowiązanie wyznaczające drogę całego życia. Rekolekcje są momentem, kiedy nadzwyczajni szafarze Komunii świętej otrzymują ponownie misję kanoniczną, na mocy której biskup zleca im tę posługę.
Rola, jaką pełni w Kościele nadzwyczajny szafarz, jest bardzo zaszczytna, a przede wszystkim odpowiedzialna.
W miejscach, do których bardzo często dostęp kapłanów czy diakonów jest ograniczony, świeccy szafarze poprzez swój przykład życia, świadectwo wiary i umiłowanie Eucharystii, uobecniają Kościół. - Bardzo często, kiedy idziemy z Komunią świętą na przykład do chorych czy potrzebujących - tłumaczy Tomasz Olejniczak, szafarz z parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu-Mątwach - ofiarujemy im nie tylko Ciało Chrystusa, ale także naszą pomoc i wsparcie.
Gnieźnieńskie rekolekcje stały się również okazją do spotkania i wymiany własnych doświadczeń. Nie zabrakło również pytań dotyczących problemu rozumienia apostolstwa świeckich, a także obecnych zmian w Kościele w Polsce.
Tekst i zdjęcie: