Logo Przewdonik Katolicki

Recepta na wakacje

Bogna Białecka
Fot.

Pan Roman w zeszłym roku był na wyspach Bahama, w tym roku wybiera się do Miami. Jak wspomina wakacje? "Bahama? Makabra. Za głośna klimatyzacja, a hotel pięciogwiazdkowy, ale takie towarzystwo się zebrało, że wstyd było na kolację zejść." Z dalszego opisu wynikało, że wakacje, wydające się przeciętnemu człowiekowi (np. mnie) czymś wręcz fantastycznym, wymęczyły pana Romana bardziej...

Pan Roman w zeszłym roku był na wyspach Bahama, w tym roku wybiera się do Miami. Jak wspomina wakacje? "Bahama? Makabra. Za głośna klimatyzacja, a hotel pięciogwiazdkowy, ale takie towarzystwo się zebrało, że wstyd było na kolację zejść." Z dalszego opisu wynikało, że wakacje, wydające się przeciętnemu człowiekowi (np. mnie) czymś wręcz fantastycznym, wymęczyły pana Romana bardziej niż praca. Dlaczego?


Wymarzone wakacje przydarzają się... w głowie. Psychologowie wielokrotnie powtarzają, że ogromny wpływ na to, jak się czujemy zależy od tego, w jaki sposób myślimy o świecie. Osoby, które w każdej sytuacji zauważają wyłącznie jej negatywne strony, usterki i niedociągnięcia nie są w stanie np. porządnie wypocząć. Wszystko jest niedoskonałe, niewygodne itp. Jak bardzo myśl może wpłynąć na odczucia? Proszę wyobrazić sobie świeżą, soczystą cytrynę. Kroimy ją na pół, aż pryska mgiełka soku ze skórki, powoli obieramy i zanurzamy zęby w kwaśnym miąższu. Napłynęła ślina? A przecież tylko myśleliśmy o cytrynie. Podobnie jest z osobą pesymistycznie nastawioną - spędzi kolejny najgorszy urlop swego życia, niezależnie od tego, gdzie się znajdzie. Dlatego podstawą jest pozytywne nastawienie i postanowienie: "Będzie to wspaniały urlop i dobrze na nim wypocznę." - Gdzie go spędzimy i za ile, to sprawa drugorzędna. Można doskonale odpocząć za grosze.

Złote zasady dobrego urlopu


Pani Marta, jak co roku, jedzie z całą rodziną do wynajętego domku nad morzem. Dla trójki dzieci to raj: piasek, woda, plac zabaw, dużo rówieśników. Dla męża również, kilku kolegów z pracy, sympatyczny pub. Dla pani Marty - praca jak przez cały rok - zakupy, gotowanie, zmywanie, pranie. Pani Marta nie skarży się, bo w końcu mąż utrzymuje czteroosobową rodzinę. Jednak pobliski ośrodek wypoczynkowy w tej samej cenie oferuje całodzienne wyżywienie. Warto więc pójść na pewien kompromis i pozwolić wszystkim na wypoczynek. Nawet jeśli pani Marta "dla dobra rodziny" bez słowa sprzeciwu przyjmuje konieczność gotowania.

Odpoczynek różny od pracy

Jeżeli przez cały rok pracujesz ciężko fizycznie - odpocznij, wylegując się na plaży i rozwiązując krzyżówki. Jeśli spędziłeś rok za biurkiem - popraw nieco swą kondycję fizyczną - spaceruj, pływaj. Jeżeli w ciągu roku dbasz o kondycję - możesz z powodzeniem spędzić urlop bardzo aktywnie - spływ kajakowy, wspinanie się po górach. Jednak warto ustrzec się ekstremów. Osoba o kiepskiej kondycji fizycznej, prowadząca typowo siedzący tryb życia nie powinna wybierać wakacji typu sportu wysiłkowego. Także leżenie non stop na plaży nie jest dobrym rozwiązaniem. Lekarze polecają raczej "złoty środek" - usprawniający dawno nie używane mięśnie, nie prowadzący jednak do zasłabnięcia.

Odpoczywaj zdrowo


Może jest to oczywiste, ale wspomnę, że wakacje polegające na nieruchomym smażeniu się na słońcu przez cały dzień, z akompaniamentem radia puszczonego na cały regulator, wieczór spędzony na tłustym jedzeniu z grilla, obficie zakrapianym alkoholem i leczenie kaca rankiem następnego dnia, to nie odpoczynek. Wykorzystanie urlopu i osiągnięcie stanu relaksu wymaga spokoju. Najlepiej, jeśli towarzyszą nam wyłącznie dźwięki natury, na pewno nie radio włączone 20h na dobę. Odpoczniemy przebywając na świeżym powietrzu, jednak chroniąc się od nadmiaru słońca. Oczy odpoczną w naturalnej zieleni. Wypoczniemy, jeżeli nie obciążymy organizmu nadmiarem alkoholu, smażonymi daniami, chipsami i słodyczami. Niektóre osoby mają problem z oderwaniem się od pracy. Zabierają ze sobą papiery, telefon komórkowy, są gotowi przerwać urlop, gdy zdarzy się sytuacja podbramkowa. Jeśli będziesz dostępny, współpracownicy zaleją cię mnóstwem żądań. Jeśli będziesz nieuchwytny, okaże się, że wszystkie "kryzysy" zostały pozytywnie rozwiązane. Zostaw telefon komórkowy w domu!

Jak spędzić wolny czas


Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniej formy wypoczynku lub jeśli wyczerpały ci się pomysły na wakacje, oto kilka dobrych przykładów: gry w piłkę ręczną i nożną, wyprawy rowerowe lub piesze, pływanie, kąpiel, aerobik wodny, gry zręcznościowe, spacer lub wspinaczka po górach, badminton, tenis, golf, uprawa ogródka, kajak, żaglówka, rejs statkiem, zwiedzanie zabytków, pomników przyrody, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, czasopism, koncerty na wolnym powietrzu.
Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje dobrych pomysłów na wakacje, może jednak jakiś podsunąć. Pamiętajmy o pozytywnym nastawieniu, wyłączeniu radia i komórki, zdrowym jedzeniu i miłym towarzystwie, a wakacje będą bardzo udane.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki