Logo Przewdonik Katolicki

Bezpieczne wakacje

Justyna Koper
Fot.

Przed wyjazdem na kilkudniową wycieczkę lub dłuższe wakacje, warto zapoznać się z propozycjami agencji ubezpieczeniowych oraz biur podróży i zaplanować w swoich wydatkach koszty z tym związane. Wiele biur podróży posiada w swojej ofercie propozycje atrakcyjnych wyjazdów na wczasy, kolonie, obozy, wycieczki. Nie wszystkie jednak oferty obejmują dodatkowo ubezpieczenie podczas podróży. Dlatego...

Przed wyjazdem na kilkudniową wycieczkę lub dłuższe wakacje, warto zapoznać się z propozycjami agencji ubezpieczeniowych oraz biur podróży i zaplanować w swoich wydatkach koszty z tym związane.


Wiele biur podróży posiada w swojej ofercie propozycje atrakcyjnych wyjazdów na wczasy, kolonie, obozy, wycieczki. Nie wszystkie jednak oferty obejmują dodatkowo ubezpieczenie podczas podróży.
Dlatego też lepiej wcześniej zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe składniki oferty wyjazdu i zapoznać się z możliwością takiego ubezpieczenia, aby na przyszłość uniknąć dodatkowych kosztów. Firmy ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj kompleksowy zakres takiego ubezpieczenia, który obejmuje zarówno pobyt w kraju, jak i za granicą. W jego skład wchodzi ubezpieczenie leczenia, koszty transportu i repatriacji, następstwa nieszczęśliwych wypadków, koszty ratownictwa, ubezpieczenie bagażu, koszty udzielania natychmiastowej pomocy oraz koszty rezygnacji z podróży.
Podstawowe zasady ubezpieczenia zawarte są w przepisach kodeksu cywilnego. Każdy ubezpieczyciel na podstawie tych przepisów tworzy swoje ogólne warunki ubezpieczenia, z którymi zapoznaje się ubezpieczający.
W przypadku kosztów leczenia należy zwrócić uwagę na to, iż zazwyczaj ubezpieczenie obejmuje tylko niezbędne koszty, umożliwiające powrót lub przewóz do kraju. Na przykład ochroną ubezpieczeniową objęta jest zazwyczaj: niezbędna pomoc ambulatoryjna, badania i zabiegi, pobyt w placówce służby zdrowia, zakup lekarstw, niezbędna pomoc stomatologiczna.
Należy zwrócić uwagę na to, że dla uzyskania zwrotu kosztów od ubezpieczyciela, konieczne są rachunki i dokumenty świadczące o poniesionych kosztach leczenia.
Ważne jest także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków - rodzaj i wysokość świadczenia przysługującego ubezpieczonemu zależy od ustalenia przez ubezpieczyciela związku przyczynowego pomiędzy wypadkiem a śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, natomiast lekarze wskazani przez ubezpieczyciela oceniają stopień uszczerbku na zdrowiu.
Warto także ubezpieczyć bagaż, gdyż ubezpieczyciel zwraca nam jego wartość, gdy zostanie skradziony, zniszczony lub uszkodzony. Jednakże przy ustalaniu wartości bagażu, ubezpieczyciel stosuje najczęściej ceny detaliczne, nie biorąc pod uwagę ich szczególnej wartości - zabytkowej lub pamiątkowej.
Często też zdarzają się sytuacje, które uniemożliwiają nam wyjazd na wakacje. Wówczas warto ubezpieczyć się na wypadek rezygnacji z podróży, gdyż nie tracimy wtedy całej, zapłaconej kwoty, a jedynie jej znikomy ułamek.
Warto więc dokładnie zapoznać się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia podczas podróży i zdecydować się na ubezpieczenie, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie wiele problemów i kosztów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki