Logo Przewdonik Katolicki

Tu spotyka się niebo z ziemią...

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

"Dom ten jest domem modlitwy. My sami zaś jesteśmy domem Boga"... Te słowa św. Augustyna zabrzmiały podczas uroczystej konsekracji nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu, który wznoszono trudem serc i rąk w ciągu 10 lat. Świątynia, nazywana też "inowrocławską bazyliką", jest owocem pracy wielu parafian i spuścizną po przechodzącym w stan spoczynku proboszczu...

"Dom ten jest domem modlitwy. My sami zaś jesteśmy domem Boga"... Te słowa św. Augustyna zabrzmiały podczas uroczystej konsekracji nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu, który wznoszono trudem serc i rąk w ciągu 10 lat. Świątynia, nazywana też "inowrocławską bazyliką", jest owocem pracy wielu parafian i spuścizną po przechodzącym w stan spoczynku proboszczu - księdzu kanoniku Zenonie Rutkowskim.
W sobotę, 21 czerwca br., abp Henryk Muszyński wraz z abp. Tomaszem Petą, administratorem apostolskim Astany oraz bp. Wojciechem Polakiem, dokonał uroczystej konsekracji nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Wśród licznych gości z kraju i zagranicy, którzy przybyli na uroczystość nie zabrakło dobroczyńców i sympatyków inowrocławskiej parafii - w tym Hanny Suchockiej, ambasador RP przy Watykanie. Podczas nabożeństwa przekazano relikwie św. Jadwigi, patronki wspólnoty, które pochodzą z katedry wawelskiej. Konsekracji towarzyszyło uroczyste wykonanie "Mszy Koronacyjnej" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Nowa świątynia na 20-lecie
- W 1982 r. Urząd Miejski w Inowrocławiu zorganizował konkurs na zagospodarowanie terenu w dzielnicy Rąbin - wspomina ks. kanonik Zenon Rutkowski, proboszcz parafii. - Powstało wówczas kilka projektów... z kościołem i bez. Ostatecznie uzyskano zgodę na budowę nowego kościoła. Spośród projektów wybrano ten autorstwa Michała Holki, który projektował już jeden kościół w Bydgoszczy - też przy ul. Wojska Polskiego i też pw. św. Jadwigi. Nasza świątynia nie posiada barokowych upiększeń - siła jej oddziaływania tkwi w prostocie. Sama budowa była jednak ogromnym wysiłkiem, ale również przejawem naszej wiary w nowe - lepsze tysiąclecie. - mówi ks. kan. Zenon Rutkowski. Kościół pw. św. Jadwigi to budowla typu halowego o trzech nawach. Obie nawy boczne są zwieńczone na poziomie pierwszego piętra chórami bocznymi w formie empor oraz chórem tylnym - organowym. Część zasadnicza kościoła przewidziana jest na 1400 miejsc stojących i 800 miejsc siedzących. W połączeniu z kaplicą dla matek z małymi dziećmi daje to w sumie 2 300 miejsc. Na emporach i chórach zaplanowano ok. 700 miejsc siedzących i stojących. Jak przyznaje architekt, Michał Holka, świątynia czerpie z inspiracji kujawskich - wzorowana jest na zabytkowych budowlach z Trzemeszna, Moglina i Strzelna. W wewnętrznej organizacji przestrzeni silnie zaznaczają się elementy romańskie (empory, kolumny, ceglane wykończenia czy zespoły okien szczelinowych). Ponad 3-metrową figurę wykonał bydgoski rzeźbiarz Michał Kubiak. Wystroju ołtarza dopełni jeszcze płaskorzeźba św. Jadwigi.
Budowniczy i kapelan
Ks. Zenon Rutkowski przybył do Inowrocławia z Pleszewa 15 lutego 1983 r. z zadaniem tworzenia nowej parafii na osiedlu Rąbin. Parafię erygowano 25 marca 1983 r. Inauguracyjną Mszę św. bp Jan Michalski odprawił już 24 lipca. 9 lat później - z myślą o nauczaniu religii - wybudowano dom parafialny, w którym dotychczas mieściła się Szkoła Podstawowa nr 5 i gminne gimnazjum. Od 1 września znajdzie tam swoją siedzibę katolicka szkoła podstawowa. W marcu 1993 r. rozpoczęły się wykopy pod budowę nowego kościoła. Jeszcze w tym samym roku abp Henryk Muszyński wmurował kamień węgielny - serce nowej świątyni, by po 10 latach stanąć przy nowym ołtarzu i dokonać aktu konsekracji. Ks. kan. Zenon Rutkowski bywa często nazywany "drugim biskupem Laubitzem". To właśnie bp Antoni Laubitz ponad wiek temu zainicjował w Inowrocławiu budowę kościołą pw. Zwiastowania NMP. Miejscem szczególnej pracy ks. Rutkowskiego - gdzie Golgota styka się z bramami raju - jest hospicjum, które wspólnie z Oddziałem Opieki Paliatywnej Szpitala w Inowrocławiu, otacza troską około 350 osób rocznie. Trud budowania świątyni ks. kanonik łączył z obowiązkami kapelana Szpitala Powiatowego i Straży Pożarnej. Ofiarna służba mieszkańcom zaowocowała przyznaniem mu tytułu Inowrocławianina Roku 1999. - Wychodzić ku ludziom potrzebującym to najważniejsze posłannictwo mojego kapłańskiego życia. W ten sposób zbliżamy się do Boga. Mniej pustych gestów - więcej autentycznego świadectwa - mówi ks. Rutkowski. Budowa kościoła zwieńczyła także 20-letnią pracę w parafii. Z dniem 30 czerwca ks. Zenon Rutkowski przestaje pełnić urząd proboszcza. Głównym powodem tej decyzji jest stan zdrowia i ciągle odczuwalne skutki wypadku samochodowego, jaki przeżył pod Częstochową 7 października 1999 r. Nadal pozostanie jednak kapelanem ludzi chorych i strażaków. - Człowiek zawsze dojrzewa w walce z przeciwnościami - nadszedł czas, by ustąpić miejsca młodym. Jak mawiał Prymas Tysiąclecia - "idzie nowych ludzi plemię". Czas, by oni podjęli swoją walkę... Nowym proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu został mianowany ks. Maciej Lisiecki, który dotychczas był proboszczem w parafii w Zdziechowie, a jednocześnie wykładowcą historii Kościoła w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki