Logo Przewdonik Katolicki

Śledzie smażone w cieście

ojciec Michał
Fot.

Składniki: - kg świeżych śledzi - 0,5 l mleka - szklanka mąki - 2 jaja - cytryna - olej - natka pietruszki - czerwona papryka - rzodkiewki - sól i pieprz ziołowy Śledzie od lat przodują w handlu rybami morskimi. I nic w tym dziwnego, ponieważ są to ryby stosunkowo niedrogie, a posiadają dużą wartość odżywczą dzięki dużej zawartości białka. Za najlepszy gatunek śledzi...

Składniki:
- kg świeżych śledzi
- 0,5 l mleka
- szklanka mąki
- 2 jaja
- cytryna
- olej
- natka pietruszki
- czerwona papryka
- rzodkiewki
- sól i pieprz ziołowy

Śledzie od lat przodują w handlu rybami morskimi. I nic w tym dziwnego, ponieważ są to ryby stosunkowo niedrogie, a posiadają dużą wartość odżywczą dzięki dużej zawartości białka. Za najlepszy gatunek śledzi uchodzą, powszechnie dzisiaj dostępne w sprzedaży, matiasy.
Wiadomo, że śledzie oznaczają się swoistym zapachem, toteż przed rozpoczęciem prac kulinarnych należy je nie tylko dokładnie oczyścić z wnętrzności, głów oraz ości, ale również dobrze wymoczyć. Najlepiej, jeśli podczas moczenia kilka razy zmienimy wodę, a potem jeszcze zamoczymy je w mleku na 2-3 godziny, bo wtedy nie tylko stracą morską woń, ale także ich smak będzie bardziej subtelny. Chyba, że – tak naprawdę – nie są już świeże, co łatwo poznać, bo wówczas pokrywa je śluz, trzymane poziomo – zginają się, a na dodatek pachną amoniakiem oraz siarkowodorem. Takie śledzie nadają się, niestety, tylko do wyrzucenia. Ale warto pamiętać, że zapach świeżych śledzi można zminimalizować również poprzez sparzenie ich wrzątkiem albo skropienie cytryną i pozostawienie na pół godziny.
A jak przyrządzić śledzie w cieście? Oprawione i wymoczone śledzie solimy oraz oprószamy pieprzem ziołowym i na chwilę odstawiamy. W tym czasie możemy przygotować ciasto: jaja wbijamy do misy, a po ich rozbełtaniu dodajemy stopniowo – cały czas mieszając – pół szklanki mleka i szklankę mąki. Ciasto mieszamy tak długo, aż będzie dość gęste i nie będzie w nim żadnej grudki. Następnie kolejno, śledzia po śledziu, zanurzamy w cieście i natychmiast układamy na rozgrzanym tłuszczu. Obsmażamy z obu stron na złocisty kolor, kilkakrotnie obracając. Podajemy na stół z grzankami albo z ziemniakami oraz surówką z białej kapusty i marchwi. Reszty dopełni dekoracja: natka pietruszki, kilka pasków czerwonej papryki i rzodkiewki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki