Logo Przewdonik Katolicki

Co słychać u Poznańskich Słowików?

Michał Gryczyński
Fot.

Rozmowa z prof. Stefanem Stuligroszem, założycielem i dyrygentem chóru Gdzie ostatnio koncertowały Poznańskie Słowiki? Niedawno wróciliśmy z Wilna, gdzie 9 listopada daliśmy koncert w Katedrze Św. Jana. Warto pamiętać, że organistą był tam przez wiele lat Stanisław Moniuszko; w tym czasie powstały cztery jego Litanie ostrobramskie. Koncert z okazji Święta...

Rozmowa z prof. Stefanem Stuligroszem, założycielem i dyrygentem chóru

Gdzie ostatnio koncertowały Poznańskie Słowiki?

– Niedawno wróciliśmy z Wilna, gdzie 9 listopada daliśmy koncert w Katedrze Św. Jana. Warto pamiętać, że organistą był tam przez wiele lat Stanisław Moniuszko; w tym czasie powstały cztery jego „Litanie ostrobramskie”. Koncert z okazji Święta Niepodległości, odbył się pod patronatem litewskiego Ministra Kultury i Sztuki, a także prezydenta Poznania i marszałka Sejmiku Wielkopolskiego. My, ze swej strony, staraliśmy się pamiętać również o 130-tej rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki.

Jakie utwory znalazły się w repertuarze?

– Wykonaliśmy drugą i trzecią litanię ostrobramską – ta jest uznawana za arcydzieło epoki romantyzmu – a także utwory Marcina Mielczewskiego (?) i Jana Różyckiego oraz dwa utwory Mozarta. Towarzyszyła nam Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz czterech solistów z wileńskiej Akademii Muzycznej. Następnego dnia śpiewaliśmy przy wypełnionym kościele Św. Ducha podczas Mszy św. A wracaliśmy przez Białą Podlaską, gdzie 11 listopada śpiewaliśmy podczas Mszy za Ojczyznę, a potem w Siedlcach powtórzyliśmy koncert wileński. Chyba po raz pierwszy przyszło nam śpiewać w tak bardzo wypełnionym kościele! W gronie słuchaczy był m.in. bp Zbigniew Kiernikowski, a ja odniosłem wrażenie, że dla wielu słuchaczy było to wielkie i bardzo wzruszające przeżycie. Podczas tego koncertu ks. prof. Ireneusz Pawlak, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, wręczył mi dyplom Honorowego Członka Stowarzyszenia, który otrzymałem – razem z księżmi: Kazimierzem Pasionkiem, Romualdem Rakiem i Zbigniewem Piaseckim – za szczególne zasługi dla rozwoju muzyki kościelnej w Polsce. A w uroczystość Chrystusa Króla uczestniczyliśmy – w szamotulskiej Kolegiacie – w koncercie finałowym VI Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Wacława z Szamotuł.

A pobyt w Niemczech? W których miastach koncertował Pański chór?

– Pomiędzy 30 listopada a 9 grudnia śpiewaliśmy w Oberhausen, Dusserdorfie, Asbach, Bornhofen – duszpasterzami tego sanktuarium maryjnego są polscy franciszkanie – Koblencji, Hamburgu i Loxstedt.

Kiedy mieszkańcy Poznania będą mogli usłyszeć Pański chór?

– W tym okresie rozpoczynamy nasze koncerty adwentowo-kolędowe. 21 grudnia w Auli UAM wystąpimy z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej z „Mesjaszem” Haendla, a ja mam otrzymać wówczas statuetkę „Złotego Hipolita”. Natomiast podczas Pasterki będziemy śpiewać w kościele oo karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha. Później, od 27 do 29 grudnia, odbędzie się w Auli UAM, tradycyjnie już, nasze „słowicze kolędowanie”. Gośćmi koncertu w dniu 28 grudnia będą dzieci niepełnosprawne, które także potrafią pięknie śpiewać.

Kiedy przed niespełna rokiem rozmawialiśmy o Pańskiej pasji kompozytorskiej, anonsowaliśmy publikację partytur na Wielki Post i Wielkanoc. Czy również na Boże Narodzenie przygotował Pan edycję własnych kompozycji?

– Wspominałem wtedy, że noszę się z zamiarem wydania zbiorów, zawierających po kilka pieśni, a także kompletne opracowania mszalne: niedzielne, wielkanocne i na Boże Narodzenie. Składają się one z partytur, kompletu nut rozpisanego na głosy, a czasem również partytury na organy. W swojej tece kompozytorskiej posiadam także ponad sześćdziesiąt kolęd i pastorałek. Ostatnio udało mi się wydać pięć kolejnych zeszytów, a w każdym po pięć kolęd – mniej lub bardziej popularnych – na chór mieszany, z towarzyszeniem organów. Są tam zarówno kolędy opracowane przeze mnie, jak i te, które – choć wszystkim znakomicie znane – zostały przeze mnie przekomponowane.
Rozmawiał
Michał GryczyŃski

Zeszyty z nutami można zamawiać pod adresem: Fundacja „Chór
Stuligrosza – Poznańskie Słowiki”
ul. Św. Marcin 81, 61-808 Poznań
tel. (+48 61) 852-22-66,
fax (+48 61) 852-34-51
internet:
e-mail: biuro@slowiki.poznan.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki