Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego obchodzony był 1 września. Data ta nawiązuje do bogatej tradycji Kościoła wschodniego, który tego dnia upamiętnia stworzenie świata. Świętujemy wówczas pełną miłości decyzję Boga o podjęciu dzieła stworzenia, a także zastanawiamy się, jak zarządzamy wielkim darem stworzenia.
Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego ustanowił w 2015 r. papież Franciszek w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Rozpoczyna on ekumeniczny Czas dla Stworzenia. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”.
Papież naucza
W specjalnym orędziu wydanym na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego papież Franciszek zachęca do trwania w nadziei i przypomina, że „egzystencją chrześcijanina jest życie wiarą, aktywne w miłości i przepełnione nadzieją, ponieważ oczekuje on powrotu Pana w Jego chwale. Nie jest problemem «opóźnienie» paruzji, Jego powtórnego przyjścia. Pytanie brzmi inaczej: «Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?» (Łk 18, 8). Tak, wiara jest darem, owocem obecności Ducha w nas, ale jest także zadaniem” – pisze Franciszek.
Odnosząc się do Listu św. Pawła do Rzymian, papież zauważa, że chrześcijańskie zbawienie wkracza w głębię bólu świata, który ogarnia nie tylko ludzi, ale cały wszechświat, samą naturę. Wyzwolenie człowieka pociąga za sobą również wyzwolenie wszystkich innych stworzeń, które solidarne z ludzką kondycją poddane zostały pod jarzmo niewoli. Zbawienie w Chrystusie jest więc pewną nadzieją również dla stworzenia, bowiem, jak pisze św. Paweł, „również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia”.
„Mieć nadzieję i działać ze stworzeniem – pisze na zakończenie orędzia papież – oznacza zatem żyć wiarą wcieloną, która potrafi wejść w cierpiące i pełne nadziei ciało ludzi, dzieląc oczekiwanie na cielesne zmartwychwstanie. (…) Poprzez wiarę i chrzest rozpoczyna się dla wierzącego życie według Ducha (…) Życie, które staje się pieśnią miłości dla Boga, dla ludzkości, ze stworzeniem i dla stworzenia”.
Biskup zachęca
Do łączności modlitewnej z papieżem i całym światem podczas Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego oraz do podejmowania innych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska zachęcał bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.
„Zachęcam wszystkich do różnych form aktywności, które wyrażą naszą troskę o Wspólny Dom, który powierzył nam Stworzyciel. Zachętę kieruję szczególnie do ludzi młodych, aby rozwijali wrażliwość serca i widzieli, że w tej przestrzeni budują swoją przyszłość. Dbajmy odpowiedzialnie o całe dzieło stworzenia, jak niewątpliwie chce tego Bóg, bowiem do takiej misji nas zaprosił” – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Lityński.
Duchowny zaznaczył, że w swoich wypowiedziach papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek kładą nacisk na to, że całe dzieło stworzenia jest przestrzenią, gdzie Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są obecni.
Świeccy organizują
Od siedmiu lat Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska organizuje Niedzielę św. Franciszka, która obchodzona jest w każdą pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia patrona ekologów – św. Franciszka z Asyżu. W tym roku wydarzenie to będzie miało miejsce 6 października i przebiegać będzie pod hasłem „Niesiemy nadzieję dla stworzenia”.
Ideą obchodów Niedzieli św. Franciszka jest zwrócenie uwagi na palące problemy ekologiczne i społeczne współczesnego świata, które w istotny sposób dotykają naszego życia i zdrowia. Organizatorzy chcą także zachęcić do podjęcia kroków w kierunku ekologicznego nawrócenia, do którego wzywał św. Jan Paweł II, i do zaangażowania motywowanego naszą wiarą. Niedziela św. Franciszka jest w Polsce również zwieńczeniem Czasu dla Stworzenia – gorąco wspieranego przez papieża miesiąca modlitw w intencji świata stworzonego.
– Zachęcamy wiernych do zapoznania się z orędziem na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego oraz do organizowania spotkań w parafiach w celu szerzenia przesłania encykliki Laudato si’ w swojej lokalnej wspólnocie – mówi Magdalena Kadziak ze ŚRKŚ. – W tym roku modlimy się o ochronę świata stworzonego, rozważając fragmenty papieskiego orędzia.
Animatorzy Laudato Si w parafiach w całej Polsce będą organizować spotkania w salkach parafialnych, aby upowszechniać przesłanie encykliki Laudato si’ wśród wiernych.
– Bardzo dobrze wspominam wydarzenia inspirowane tą encykliką, których celem była nieodpłatna wymiana rzeczy pomiędzy członkami parafii, aby nadać nowe życie przedmiotom, które nie są używane, ale nadal są w dobrym stanie. Akcje te mają jednocześnie charakter integracyjny dla parafian i lokalnej społeczności, odbywały się w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, między innymi pod okiem proboszcza ks. Ireneusza Byczkiewicza – mówi Ania z Krakowa.
– Od kiedy w 2021 r. zacząłem działać w ŚRKŚ, recepcja encykliki w parafiach się zmienia – mówi Leszek Jarzyna z archidiecezji katowickiej. – Jest to zmiana powolna, ale jest więcej akceptacji ze strony proboszcza. Ostatnio po Mszy św. w mojej parafii zorganizowałem prezentację o Laudato si’ dla chętnych. Przez całą niedzielę wysłuchało jej ponad dwieście osób – opowiada.
---
Fragmenty orędzia do rozważania podczas parafialnych spotkań:
- Duch czyni ludzi wierzących twórczymi, proaktywnymi w miłosierdziu
- Chrześcijańskie zbawienie wkracza w głębię bólu świata, który ogarnia nie tylko ludzi, ale cały wszechświat, samą naturę
- Chrześcijański optymizm opiera się na żywej nadziei: wie, że wszystko zmierza ku chwale Boga, ku ostatecznemu spełnieniu w Jego pokoju
- Nadzieja jest możliwością trwania pośród przeciwności, niezniechęcania się w czasach ucisku lub w obliczu ludzkiego barbarzyństwa. Chrześcijańska nadzieja nie zawodzi, ale też nie zwodzi
- Harmonia między ludźmi musi rozciągać się także na stworzenie
- Zbawienie człowieka w Chrystusie jest pewną nadzieją również dla stworzenia: bowiem „również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych” (Rz 8, 21)
- Duch Święty podtrzymuje czujność wspólnoty wierzących i nieustannie ją poucza, wzywając ją do nawrócenia co do stylu życia, do przeciwstawienia się degradacji środowiska przez człowieka i do przejawiania krytyki społecznej, która jest przede wszystkim świadectwem możliwości wprowadzenia zmian
- Mieć nadzieję i działać ze stworzeniem oznacza przede wszystkim połączyć siły i, podążając wraz ze wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli, pomóc przemyśleć kwestię ludzkiej władzy, jej znaczenia i granic
- Nawrócenie polega na przejściu od arogancji tych, którzy chcą panować nad innymi i nad przyrodą, do pokory tych, którzy troszczą się o innych i o stworzenie
- Posłuszeństwo Duchowi miłości radykalnie zmienia postawę człowieka: z „drapieżnika” na „gospodarza” ogrodu
- Życie według Ducha to życie, które staje się pieśnią miłości dla Boga, dla ludzkości, ze stworzeniem i dla stworzenia, i które odnajduje swoją pełnię w świętości