Logo Przewdonik Katolicki

Przeprojektowanie

ks. Mirosław Maliński

W zasadzie siedemnasty rozdział Ewangelii według św. Mateusza zaczyna się od zagubionych w lekcjonarzu słów: „Po sześciu dniach”. A co działo się sześć dni wcześniej?

Otóż Jezus uchylił przed swymi uczniami rąbek tajemnicy. Zapowiedział swoje dramatyczne losy, cierpienie, mękę i zmartwychwstanie. Piotr tego ostatniego faktu jakby nie odnotował. Całą uwagę skupił na dramacie śmierci. Jak to Piotr, podjął stanowcze kroki. Wziął Chrystusa na bok i pouczył Go w bezkompromisowych słowach: „Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. (Mt 16, 24b). Wszyscy wiemy jak nieprzyjemnie zakończyła się ta rozmowa. Dalej Chrystus próbował jeszcze jakichś dodatkowych wyjaśnień, ale po sześciu dniach wraca do tematu od zupełnie innej strony. Bierze trzech najbliższych swych uczniów i na górze przygotowuje niesłychany spektakl, który zwykliśmy nazywać Przemienieniem.  Świetlista szata, Mojżesz, Eliasz. Piotr zupełnie zmienia swoje nastawienie: „...dobrze, że tu jesteśmy...”. To nie jest prosta zmiana myślenia, korekta poglądów. To inny Piotr, nowy Piotr, przemieniony Piotr. Niepodobny do tego sprzed tygodnia. Coś do niego trafiło.

Chrześcijaństwo to nie zmiana postępowania, aklimatyzacja, adaptacja do ewangelicznych warunków istnienia, stopniowa modernizacja życia. Ulepszona wersja tego samego, może nawet z turbodoładowaniem. Retusz, przeróbka,  unowocześnienie i co tam jeszcze. Jednym z pojęć centralnych chrześcijańskiej duchowości jest przemienienie, czyli metamorfoza, pełne przeprojektowanie, punkt zwrotny. Nowe myślenie, nowe widzenie świata, siebie samego, Boga, innych ludzi. Coś, czego wcześniej nie było. W centrum duchowości katolickiej leży Msza Święta, a centralnym miejscem Eucharystii jest przemienienie chleba i wina. To nie jest poprawienie, korekta ich właściwości. Dzieje się coś zupełnie nowego – obecność Zmartwychwstałego. W tym kluczu, analogicznie nie chodzi o to, bym był lepszym człowiekiem, ale bym był przemieniony, przeistoczony, przeprojektowany i żebym mógł powiedzieć: „Oj, dobrze, że tak się stało!”.

Chwila refleksji
Na czym polega przemienienie w moim życiu?
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki