Logo Przewdonik Katolicki

Życie odzyskane

Magdalena Wolnik
Fot. Magdalena Bartkiewicz. Magdalena Wolnik

W Republice Środkowoafrykańskiej ks. Joseph Désiré Angbabata, zmarły miesiąc temu wskutek ran doznanych podczas ataku na parafię, w której pracował.

W Kenii o. Evans Juma Odour, zamordowany za sprzeciw wobec przemocy skierowanej przeciwko grupie etnicznej Luo. W Stanach Zjednoczonych franciszkanin Rene Wayne Robert, zabity na Florydzie, gdzie był kapelanem więzienia. W Jemenie siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości: Anselm, Judith, Marguerite i Reginette, zamordowane w prowadzonym przez nie domu dla starszych i niepełnosprawnych w Adenie. Na Ukrainie czterech protestantów ze Słowiańska i dwóch synów pastora, którzy podejmowali dzieła miłosierdzia w obszarze objętym wojną. W Iraku bp Faraji Rahho, o. Ragheeda Ghanni i setki chrześcijan wszystkich wyznań zamordowanych w ostatnich latach przez Państwo Islamskie.
To tylko kilka nazwisk z długiej listy wyczytywanej w czasie Ekumenicznej Liturgii Męczenników, przygotowywanej raz do roku przez Wspólnotę Sant’Egidio (w tym roku 23 kwietnia w Warszawie w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika). Nasi bracia i siostry – chrześcijanie wszystkich wyznań – wciąż giną w imię Ewangelii wszędzie tam, gdzie sprzeciwiają się wojnie, korupcji, niesprawiedliwemu traktowaniu ubogich, migrantów i uchodźców; a także wtedy, gdy ryzykują własne życie w codziennym praktykowaniu wiary i uczynków miłosierdzia. Są dobrymi pasterzami, którzy kochają życie, lecz nie uciekają przed wilkami. Uczą także nas, że życie codziennie oddawane to życie odzyskane.Magdalena Wolnik dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych, odpowiedzialna za Wspólnotę Sant’Egidio w Polsce.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki