Logo Przewdonik Katolicki

Ze stomią do szkoły

Renata Krzyszkowska

Choć zwykle stomia kojarzona jest z chorobami nowotworowymi i starością, dotyka ludzi w każdym wieku, także dzieci. Aby mogły normalnie rozwijać się w gronie rówieśników, potrzebują akceptacji środowiska, w którym funkcjonują.

Stomia to wyprowadzenie jelita grubego na powierzchnię skóry brzucha. Gdy w wyniku choroby trzeba usunąć pacjentowi odbyt, stomia jest zastępczym ujściem dla treści układu pokarmowego. Wbrew powszechnym przekonaniom, problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Choć zazwyczaj kojarzona jest z chorobami nowotworowymi, starością i śmiercią, dotyka ludzi w każdym wieku. W przypadku dzieci stomia jest najczęściej konsekwencją chorób układu pokarmowego oraz wrodzonych wad rozwojowych. Wyłonienie stomii u dziecka jest ogromnym przeżyciem, zarówno dla samego malucha, jak i rodziców. Pojawia się obawa o przyszłość i komfort życia. Jednak, jak pokazują liczne przykłady, dzieci ze stomią rozwijają się w taki sam sposób jak ich rówieśnicy. Są to pogodne, pełne energii i chęci do działania istoty, którym pod żadnym pozorem nie należy odbierać możliwości normalnego rozwoju. Tak jak inne dzieci potrzebują akceptacji środowiska, w jakim funkcjonują.
 
Wiedza rozwiewa obawy
Zmiany fizjologiczne, będące konsekwencją takiej operacji, w wielu przypadkach są przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości. Zarówno na tym etapie jak i w przyszłości, wsparcie otoczenia oraz najbliższych jest niezwykle ważne, aby dziecko ze stomią mogło prawidłowo rozwijać się pod względem emocjonalnym i społecznym, a dzięki temu znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Brak wiedzy na temat funkcjonowania oraz powodów, z jakich wyłaniania jest stomia często wywołuje lęk otoczenia, a w konsekwencji ich odrzucenie. Najlepszym sposobem na pokonanie obaw jest wiedza – mówi Dorota Minta, psycholog, prezes Fundacji STOMAlife. Pomimo wielu akcji edukacyjnych, wiedza społeczeństwa w zakresie stomii w dalszym ciągu jest niewystarczająca. Aby dać szansę młodym ludziom na rozwój w gronie rówieśników, niezwykle ważna jest edukacja i rozprawienie się z mitami dotyczącymi życia ze stomią. Uświadomienie nauczycieli oraz rówieśników pozwoli uniknąć niekomfortowych dla obydwu stron sytuacji.
 
Porozmawiajmy o inności
W celu wsparcia i ułatwienia chorym dzieciom funkcjonowania w placówkach edukacyjnych, w ramach kampanii społecznej ,,STOMAlife. Odkryj stomię” w całej Polsce prowadzane są bezpłatne szkolenia opiekunów przedszkolnych i kadry pedagogicznej w zakresie funkcjonowania dzieci ze stomią. Szkolenie ma na celu zapoznanie nauczycieli z potrzebami osób z tym problemem oraz zdobycie profesjonalnej wiedzy w zakresie pielęgnacji i obsługi stomii. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotliwych i nieprzyjemnych sytuacji w czasie pobytu dzieci w szkole oraz zabaw z rówieśnikami. Nauczyciele, w trakcie szkolenia poszerzają swoją wiedzę pedagogiczną i psychologiczną. Uczą się, jak rozmawiać z dziećmi o każdej „inności”, w tym o stomii. Wzmacniają również swoje kompetencje radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Całkowicie bezpłatne szkolenie zakończone jest wydaniem certyfikatu dla uczestników poświadczającego odbycie kursu oraz certyfikatem dla placówki. Dla osób, które są zainteresowane pogłębieniem wiedzy na temat stomii, powstał również specjalny przewodnik po stomii dedykowany pedagogom, opiekunom i nauczycielom. Jest on dostępny bezpłatnie na stronie http://stomalife.pl/przewodnik-po-stomii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki