Logo Przewdonik Katolicki

Razem z Maryją

Błażej Tobolski

Poznań, jeden z głównych grodów Mieszka I, to również jedno z tych miejsc, w których przeżywać będziemy centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

Z tej okazji stolicę Wielkopolski, tak jak 50 lat temu, podczas Millennium Chrztu Polski, nawiedzi kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
 
A.D. 1966
Rozpoczęła ona peregrynację po wszystkich polskich parafiach, aby „odnowić oblicze naszej ziemi”, w 1957 r. wraz z ogłoszeniem przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego Wielkiej Nowenny Narodu przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Pół wieku temu wizerunek Królowej Polski przybył do naszej archidiecezji z Gniezna w sobotę 16 kwietnia wieczorem. Całą noc trwało wówczas przy nim czuwanie w poznańskiej farze, z której w niedzielne przedpołudnie został procesyjnie przeniesiony na Ostrów Tumski. Tam przed katedrą Mszę św. dla – jak się szacuje – niemal 300 tys. wiernych odprawił metropolita poznański abp Antoni Baraniak. W tym samym czasie na pl. Adama Mickiewicza odbywały się konkurencyjne świeckie uroczystości z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego, którym przewodniczył pierwszy sekretarz partii Władysław Gomułka.
 
AD 2016
W ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, Obraz Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który peregrynuje obecnie po diecezji płockiej, w czwartek 14 kwietnia wieczorem przybędzie do poznańskiej fary, gdzie odbędzie się całonocne czuwanie modlitewne. – Parafia farna posiada relikwię z tamtego czasu, jaką jest ornat, w którym 50 lat temu w czasie czuwania Pasterkę Maryjną o północy celebrował abp Karol Wojtyła, dziś św. Jan Paweł II. Teraz podczas Pasterki nałoży go abp Marek Jędraszewski – podkreśla ksiądz proboszcz Mateusz Misiak. 15 kwietnia o godz. 15.45 obraz wyruszy w procesji ul. Świętosławską, dalej przez Stary Rynek, ul. Wielką, Chwaliszewo i przez most Bolesława Chrobrego do katedry. Procesji, w której weźmie udział około 150 biskupów, przewodniczyć będzie legat papieski kard. Pietro Parolin. Podczas niej obraz poniosą poszczególne stany, a do katedry wniesie go młodzież.
 
Królewska nekropolia
W katedrze Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 z udziałem przedstawicieli episkopatów Europy, prezydenta Polski i polskich parlamentarzystów, przewodniczyć będzie kard. Parolin. – Dla wiernych na placu katedralnym przygotowane zostaną krzesła oraz dwa telebimy, za pomocą których transmitowana będzie liturgia z bazyliki katedralnej – informuje proboszcz katedry ks. Ireneusz Szwarc. Natomiast w niedzielę 17 kwietnia o godz. 13.00, również w katedrze, Mszę św. stanowiącą kontynuację uroczystości jubileuszowych celebrować będzie abp Stanisław Gądecki. Po zakończeniu Eucharystii transmitowanej na żywo przez TVP Polonia, metropolita poznański poświęci płytę nagrobną Mieszka II Lamberta, króla Polski w latach 1025–1031, upamiętniającą tego monarchę pochowanego w katedrze – pierwszej królewskiej nekropolii w naszym kraju. Zostanie ona usytuowana wewnątrz katedry, po lewej stronie wejścia do Kaplicy Serca Jezusowego (znajdującej się na prawo od prezbiterium).
Szczegółowy program obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski można znaleźć na www.chrzest966.pl.Zapraszamy do fary
Ramowy plan czuwania przy Obrazie Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej (14–15 kwietnia):
godz. 21.00 – Apel Jasnogórski (abp. Wacław Depo)
godz. 24.00 – Msza św. (abp Marek Jędraszewski)
godz. 5.00 – Laudesy
godz. 6.00 – Msza św. (bp Zbigniew Kiernikowski)
godz. 7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
godz. 8.00 – Msza św. (bp Henryk Tomasik)
godz. 12.30 – Msza św. (bp Stanisław Napierała)
godz. 14.00 – Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
godz.15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
godz. 15.45 – pożegnanie obrazu i procesja do katedry
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki