Logo Przewdonik Katolicki

W duchu modlitewnej medytacji

Barbara Sawic

Z udziałem Apostolatu Maryjnego, Kół Żywego Różańca i innych wiernych w niedzielę 22 listopada odbył się w Piotrkowie Kujawskim drugi dekanalny kongres różańcowy.

Trwająca od 2009 r. Wielka Nowenna Fatimska przygotowuje wiernych do obchodów stulecia objawień Matki Bożej. W nawiązaniu do tych wydarzeń w parafiach na całym świecie trwają modlitwy, odbywają się konferencje, kongresy, spotkania. Prelekcje, wykłady, katechezy mają za cel przybliżanie wiernych do Chrystusa przez Maryję, poszukiwanie i upraszanie łaski miłosierdzia dla świata i każdego człowieka.
 
Od modlitwy zależy wszystko
Drugi Dekanalny Kongres Różańcowy, który odbył się w parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim w niedzielę 22 listopada, był dziękczynieniem Bogu  za dar życia i miłości w rodzinach, a zarazem refleksją nad stanem wiary w nich. Wierni z kół Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego i innych wspólnot apostolstwa świeckich dekanatu piotrkowskiego modlili się o pokój na świecie i w Polsce oraz o pokój Boży w rodzinach. Kongres poprzedziła nowenna, rozpoczęta podczas wieczornej Mszy św. 13 listopada, przed rocznicą objawienia Cudownego Medalika św. Katarzynie Labouré przez Najświętszą Maryję Pannę Niepokalaną (miało miejsce 185 lat temu, 27 listopada 1830 r. w Paryżu).
Kongres był spotkaniem bardzo licznych czcicieli Różańca. Uczestniczyli w nim, wraz ze swymi duszpasterzami, wierni z parafii: Sadlno, Witowo, Bytoń, Radziejów (fara) oraz  parafianie z Piotrkowa Kujawskiego. W sposób szczególny zaznaczyli swą obecność członkowie Apostolatu Maryjnego zaangażowani w organizację kongresu. Rozpoczął się on o godz. 14.00; godzinę później, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 16.00 rozpoczął się Różaniec z procesją wokół kościoła. Modlono się także Litanią do Matki Bożej Cudownego Medalika. Uwieńczeniem była Eucharystia o godz. 17.00 sprawowana pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Cabańskiego, proboszcza parafii Piotrków Kujawski, opiekuna Apostolatu Maryjnego i Żywego Różańca. Na zakończenie, już w sali parafialnej, odbyło się miłe, braterskie spotkanie przy wspólnym stole, czyli agapa.

Dusza zbroi się przez modlitwę
Według kapłanów uczestniczących w kongresie wydarzenie to zapewne przyczyni się do ożywienia modlitwy różańcowej wśród wiernych i umocni członków Żywego Różańca. Każde po chrześcijańsku przeżywane wydarzenie religijne powinno owocować, zwłaszcza pogłębionym życiem duchowym uczestników. „Owoce kongresów różańcowych pozostawiły trwały, błogosławiony wkład w życiu niejednej wspólnoty parafialnej.  Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, ale niesie z sobą także wiele zagrożeń. Dlatego tak ważna jest modlitwa, w której wszystko, co nas spotyka, możemy zawierzyć Panu Bogu przez Maryję” – powiedział ks. Zbigniew Cabański.

Apostolat Maryjny
Jest jednym z ugrupowań powstałych w społeczności kościelnej po II Soborze Watykańskim. Ugrupowań inspirowanych Dekretem o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem, który został wydany w 1965 r. W Polsce Apostolat Maryjny zainicjowano z okazji 150. rocznicy objawień Cudownego Medalika, zatwierdzony został przez prymasa Polski w 1992 r. Apostolat Maryjny ma potrójny cel: pogłębianie kultu Maryi Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie; oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia; szerzenie braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz długotrwałych sąsiedzkich – względnie rodzinnych – niesnasek i nieporozumień.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki