Logo Przewdonik Katolicki

Oddali serca Maryi

Aurelia Pawlak
Fot.

Międzyparafialna Wspólnota Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Poznańskiej to jedyna grupa pielgrzymkowa w Polsce, która nie bacząc na pogodę i porę roku, od piętnastu lat regularnie podróżuje na Jasną Górę. Spotykają się w autokarze, w którym spędzają mniej więcej dziesięć godzin. W tym czasie modlą się, śpiewają pieśni, uczestniczą w rozważaniach, odkrywają tajemnicę...

Międzyparafialna Wspólnota Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Poznańskiej to jedyna grupa pielgrzymkowa w Polsce, która nie bacząc na pogodę i porę roku, od piętnastu lat regularnie podróżuje na Jasną Górę.

Spotykają się w autokarze, w którym spędzają mniej więcej dziesięć godzin. W tym czasie modlą się, śpiewają pieśni, uczestniczą w rozważaniach, odkrywają tajemnicę wiary. To również dobry czas do lepszego wzajemnego poznania się. Przybywając do celu, jasnogórskiego sanktuarium, kłaniają się Matce Bożej z czystymi sercami i powierzają Jej różne intencje.

Pierwsza sobota miesiąca
Pomysł organizowania pielgrzymek zrodził się z inicjatywy śp. Łucji Walendowskiej, osoby niezwykle rozmodlonej i oddanej Maryi Pannie. Po raz pierwszy wyruszyła ona do sanktuarium jasnogórskiego w sierpniu 1992 r. z grupą pielgrzymów, by prosić o pomoc w tworzeniu róż Żywego Różańca. Kiedy podróżowali zdezelowanym autobusem, obawiając się, czy dotrą na miejsce, nie przypuszczała, że jej wysiłki zapoczątkują piękną tradycję pielgrzymowania w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Ten bowiem dzień wskazała Maryja w Fatimie, prosząc o podejmowanie nabożeństwa pierwszych pięciu sobót w intencji wynagrodzenia za grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu.

– Wszystko się zmieniło, gdy Łucja zachorowała, wtedy delikatnie zaczęłam przejmować jej obowiązki – mówi Barbara Janowska, organizatorka pielgrzymek. – Bałam się trochę, czy sprostam temu wyzwaniu, ale się udało. Dzisiaj traktuję tę działalność jako posługę, którą zaproponowała mi duchowo Matka Boża. Jestem szczęśliwa, że mogę Jej służyć!


Kaplica Matki Bożej przy poznańskim kościele oo. Dominikanów, odnowiona staraniem członków wspólnoty

Nowe inicjatywy
Przez piętnaście lat pielgrzymowania nawiązały się piękne przyjaźnie, powstało wiele cennych inicjatyw. Stworzono wspólnotę, która zawsze może liczyć na gorącą i serdeczną modlitwę, pomoc i wsparcie. Z małej grupy pielgrzymów powstała prężna Międzyparafialna Wspólnota Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Poznańskiej, skupiająca pielgrzymów z Poznania i okolic. Jej członkowie nie poprzestają jednak na comiesięcznych wyjazdach na Jasną Górę i modlitwie przed Cudownym Obrazem. Z fascynacji Matką Boską rodzą się nowe inicjatywy, przedsięwzięcia i pomysły, spontanicznie i dyskretnie podyktowane przez Maryję. – Postanowiliśmy m.in. zaznaczyć naszą obecność w Klinice Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Polnej w Poznaniu – mówi Barbara Janowska. – Uznaliśmy, że pięknym prezentem dla pacjentek i personelu szpitalnego będzie odnowienie tamtejszej kaplicy oraz wykonanie gabloty ewangelizacyjnej na korytarzu szpitala. Kaplica, choć niewielka, ma jedynie 16 m kw., jest dla chorych ważnym miejscem modlitwy, spotkania z Bogiem. Odnowiliśmy także zniszczoną kaplicę Matki Bożej przy kościele oo. Dominikanów w naszym mieście – wymienia pani Barbara.

Duchowe owoce
Dla pielgrzymów zawsze bardzo ważna była również duchowość. Z myślą o niej postanowili ożywić tradycję Mszy św. sprawowanych za ojczyznę w kościele garnizonowym przy ul. Szamarzewskiego. Sami biorą też czynny udział w liturgii. Darem całej wspólnoty dla Matki Bożej było utworzenie dziesięciu pielgrzymkowych róż różańcowych. Największym skarbem jest Róża Chorych, bowiem oprócz modlitwy może ofiarować w przyjętych intencjach swoje cierpienie. – Najbardziej zaszczyceni poczuliśmy się, kiedy jako pierwsza wspólnota w Polsce otrzymaliśmy specjalny różaniec dla zorganizowanych przez nas róż różańcowych, pobłogosławiony przez Jana Pawła II. Peregrynował on wśród rodzin naszych pielgrzymów – wspomina pani Barbara.

Pielgrzymi, wspólnie z członkami Apostolatu Maryjnego przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, zapoczątkowali także spotkania odbywające się 27. dnia każdego miesiąca, podczas których adorują wspólnie Najświętszy Sakrament. W taki oto sposób czczony jest dzień, w którym Matka Boża objawiła się Katarzynie Labouré, ofiarując wzór Cudownego Medalika. Swoją modlitwą obejmują ojczyznę, Kościół powszechny i Ojca Świętego.


Grupa pielgrzymów na Jasnej Górze w 10. rocznicę rozpoczęcia comiesięcznych pielgrzymek

Bank Modlitwy
Najnowszym pomysłem pielgrzymów jest Bank Modlitwy. Osoby, które z różnych powodów potrzebują wstawiennictwa modlitewnego, mogą składać swoje intencje na karteczkach. Najczęściej odbywa się to w trakcie pielgrzymki, jednak również osoby spoza wspólnoty mogą skorzystać z tego modlitewnego wsparcia. Powinni wtedy przynieść swoje prośby do kaplicy szpitala przy ul. Polnej, gdzie w każdy wtorek o godz. 18.30 członkowie wspólnoty spotykają się na wspólnej modlitwie. Prośby te codziennie przez miesiąc zanoszą w swoich modlitwach, prosząc o konkretną łaskę dla danej osoby. W ten sposób wyprosili już za pośrednictwem Maryi pracę, zdrowie, nawrócenie, szczęście w rodzinach. Pielgrzymi na tym nie poprzestają. Wierzą, że kolejne podróże na Jasną Górę przyniosą piękne owoce.

Osoby pragnące wziąć udział w pielgrzymkach, powinny wcześniej skontaktować się z ich organizatorką, Barbarą Janowską, tel. 061-841-12-09.

Na Jasną Górę regularnie pielgrzymuje 800 osób rocznie. Należą oni do 30 parafii z Poznania oraz okolicznych miejscowości.

Najmłodszy pielgrzym miał trzy lata, najstarszy 90 lat.

W ciągu piętnastu lat odbyło się 180 wyjazdów (zawsze w pierwszą sobotę miesiąca), w których uczestniczyło łącznie 12 tys. pielgrzymów.

Przed każdym wyjazdem pielgrzymi otrzymują list ze specjalnym błogosławieństwem od ks. prałata dr. Stefana Schudego, asystenta Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki