Logo Przewdonik Katolicki

Śmiertelne uzależnienie

Renata Krzyszkowska

W trzeci czwartek listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Rzucania Palenia. Co roku ponad 50 tys. Polaków umiera z powodu palenia tytoniu. To tyle, ile liczą sobie Starachowice albo Kołobrzeg.

Palenie papierosów można porównać do toksycznego związku, z którego trudno się wyplątać. Wystarczą 2–3 lata okazjonalnego palenia, by wpaść w nałóg, na którego końcu jest choroba, cierpienie i śmierć. Nałogowo pali 9 mln Polaków. Powolne i często przez wiele lat bezobjawowe wyniszczanie organizmu przez papierosy ma uzmysłowić trwająca właśnie kampania „Koniec z papierosem”. Jej twórcy oparli swój przekaz na serii reklam fikcyjnych powieści kryminalnych, gdzie rolę zabójcy odgrywa papieros. W ten sposób powstały plakaty kampanii, które niczym bestsellerowe kryminały w „Serii z dymkiem”, opowiadają tragiczne historie ofiar papierosa, np. „Dzienniki seryjnego zabójcy”, „Prosto w serce” czy „Do utraty tchu”. Akcja ta ma na celu w niestandardowy sposób dotrzeć do świadomości palaczy w miejscach, gdzie najmniej się tego spodziewają – w bibliotekach, popularnych księgarniach oraz palarniach. W ramach zachęty do skutecznego wyleczenia się z nałogu palenia papierosów, w wyznaczonych miejscach będą prowadzone działania edukacyjne.
 
Palenie jak katastrofa 
W niedawnej katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego zginęło 217 osób. Wiadomość o tym obiegła cały świat. Tymczasem każdego tygodnia w samej tylko Polsce na raka płuc, po cichu, bez medialnego szumu umiera około 400 osób. To tak jakby tygodniowo rozbijały się u nas dwa takie samoloty pasażerskie. Wśród chorych na raka płuc palacze (także bierni) stanowią ponad 90 proc. Rozpoznanie i leczenie chorych na tę odmianę raka może być skomplikowane, ponieważ choroba rozpoznawana jest zazwyczaj w wyższych stopniach zaawansowania oraz może łatwo rozprzestrzeniać się zarówno poprzez układ chłonny (limfatyczny), jak i krwionośny.
Co dziesiąty Polak choruje na wywołaną paleniem śmiertelną chorobę POChP, jest to rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Te dwie choroby objęto wspólną nazwą, ponieważ najczęściej występują jednocześnie. W obu przypadkach choroba prowadzi do systematycznego zmniejszania się pojemności płuc, narastających duszności i coraz mniejszej wydolności fizycznej. W ciężkich postaciach choroby pacjent traci oddech nawet przy zawiązywaniu butów czy podczas kąpieli pod prysznicem. W Polsce na POChP choruje blisko 2 mln osób (około 10 proc. populacji powyżej 40. roku życia), a prawie 15 tys. rocznie umiera. W leczeniu najważniejsze jest rzucenie palenia, co znacznie spowalnia proces chorobowy.
Palenie papierosów sprzyja też chorobom układu krążenia, nadciśnieniu, a nawet cukrzycy i co roku jest odpowiedzialne za przedwczesną śmierć 5 mln dorosłych osób na całym świecie. Nie jest to więc sprawa „bezpiecznego nałogu”, który daje ukojenie i relaks, ale przewlekła choroba.
 
Rzucać z głową 
Palenie papierosów wyniszcza cały organizm. Powoli i sukcesywnie, poprzez wdychanie dymu z papierosa, wchłaniane są do krwiobiegu toksyczne substancje i rozprowadzane po całym organizmie, co wpływa negatywnie na wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe. Wszystko przez złożoną obróbkę chemiczną, której poddawany jest papieros. Sprawia ona, że znajduje się w nim ponad 4 tys. niebezpiecznych substancji, w tym aż 40 rakotwórczych. Każdy, kto kiedykolwiek próbował rzucić palenie, wie, że nie jest to łatwe zadanie i czasami wymaga wielu prób. Dlatego organizatorzy kampanii zadbali o odpowiednie wsparcie dla osób chętnych pożegnać się z nałogiem. W tym celu powstała strona internetowa www.koniecpapierosa.pl, na której można znaleźć m.in. porady, jak przygotować się do rzucenia palenia, wszystko, czego wolelibyśmy nie wiedzieć o papierosie, jak radzić sobie z głodem nikotynowym i wiele innych ciekawych informacji .Rzucasz? Zadzwoń
 
W ramach kampanii organizatorzy akcji zachęcają także do skorzystania z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym i konsultacji ze specjalistą leczenia uzależnień pod specjalnym numerem infolinii 801 108 108 lub 22 211 80 15. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11–19. Całkowity koszt połączenia z numeru stacjonarnego wynosi jeden impuls, a z telefonu komórkowego według taryfy operatora.
 
Ramka 2
 
Rak płuc – czynniki ryzyka
 
Masz więcej niż 40 lat?
Palisz papierosy?
Jesteś codziennie narażony na wdychanie dymu tytoniowego?
Ktoś w rodzinie chorował na raka płuc?
 
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na co najmniej trzy z tych pytań lub masz którykolwiek z podanych poniżej objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na badania. Najprostsze to zdjęcie RTG klatki piersiowej. Nie wykrywa ono jednak małych, a już potencjalnie niebezpiecznych zmian. Największą pewność skutecznej diagnostyki daje tomografia komputerowa.
 
Niepokojące objawy:
 
– kaszel, który nie ustępuje od dwóch, trzech tygodni lub zmienił swój charakter
– częste infekcje dróg oddechowych
– krwioplucie (nawet raz)
– duszności czy też zmęczenie i brak energii (bez konkretnej przyczyny)
– niewyjaśniona utrata masy ciała
– ból klatki piersiowej w okolicy barku
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki