Logo Przewdonik Katolicki

Szansa dla naszych parafii

Kamila Tobolska, Błażej Tobolski

Jedna z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na pytanie „Kto doświadcza tego, że Jezus go kocha?”, siedemset osób odpowiada lasem podniesionych w górę rąk. Mogą więc iść dalej i z radością dzielić się tym doświadczeniem z innymi. I robią to!

Jak bowiem wielokrotnie podkreślano na II Forum Ewangelizacyjnym Archidiecezji Poznańskiej, które odbyło się 7 listopada pod hasłem „Wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16), najważniejsze jest doświadczenie Bożej miłości. − Ona przepełnia moje serce i chcę się tym dzielić, bo świat potrzebuje dziś świadectwa – wyznaje jedna z uczestniczek forum, s. Maksymiliana Laskowska, franciszkanka od pokuty i miłości chrześcijańskiej. A ewangelizacja to właśnie, jak przypomniał jeden z prelegentów, ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny naszego tygodnika, zanoszenie ludziom miłości, tej Bożej i naszej, ludzkiej, poprzez słowo i życie. − Aby zanosić miłość, musimy jej wcześniej sami doświadczyć, musi ona przeniknąć nasze wnętrze – podkreślał.
 
Po pierwsze Duch Święty
Dlaczego Kościół w ogóle potrzebuje nowej ewangelizacji? − Bo, mówiąc najprościej, czas jest nowy – zauważył z kolei inny z prelegentów, bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, twórca wielu inicjatyw ewangelizacyjnych, m.in. „Przystanku Jezus”. − Tradycyjny sposób głoszenia Ewangelii, czyli katechizowanie i zakładanie, że człowiek pojawiający się w przestrzeni Kościoła ma wiarę, to kompletnie błędne założenie – tłumaczył biskup, dodając, że człowiek ten może być religijny, ale nie ma osobistego doświadczenia wiary. – Trzeba go doprowadzać do osobistego doświadczenia Jezusa. A to z kolei musi prowadzić także do zmiany pewnych form działalności Kościoła. Do tego jednak są przede wszystkim potrzebni ludzie przekonujący innych przez świadectwo swojego życia – tłumaczył.
Bp Damian Bryl przypomniał natomiast, że zapraszając ludzi do wspólnoty z Jezusem, stajemy się za nich odpowiedzialni. − Trzeba, żebyśmy mądrze towarzyszyli ludziom przez nas ewangelizowanym na ich drodze wzrostu duchowego. A możemy to czynić tylko wtedy, jeśli sami się rozwijamy – mówił biskup, podkreślając, że we wzroście tym pomagają nam wspólnoty. − To duże zaniedbanie, jeśli tylko ewangelizujemy i pozostawiamy ludzi w parafiach samych – stwierdził. − Pamiętajmy też, że pierwszym dającym duchowy wzrost jest Duch Święty, a naszą rolą jest to, byśmy przede wszystkim byli otwarci na Jego działanie – zaznaczył bp Bryl.
 
Tak to działa w praktyce
W Kościele dzieje się bardzo wiele dobrych rzeczy i forum miało to też pokazać. Przedstawiciele dziesięciu parafii opowiedzieli więc o sprawdzonych sposobach na owocne funkcjonowanie duszpasterstwa, takich jak np. kawiarenka z parafii pw. św. Rocha w Poznaniu, która jest przestrzenią budowania relacji i tworzenia wspólnoty przez parafian. − Nie chcemy, żeby w parafii jedna osoba robiła wszystko, ale żeby wielu czuło się za nią odpowiedzialnych. Parafia będzie bowiem taka, jaką my wszyscy ją stworzymy – mówił z kolei ks. Henryk Szymczak, proboszcz na poznańskim Żegrzu, opowiadając o współpracy między grupami duszpasterskimi, których w jego parafii jest prawie trzydzieści. Popołudniową część forum wypełniło natomiast dwadzieścia warsztatów, przeprowadzonych w kilku odsłonach w mniejszych salach, prezentujących różne narzędzia ewangelizacyjne. Każdy z uczestników miał więc okazję przyjrzeć się przynajmniej dwom z nich i zapoznać m.in. z diakonijnym modelem Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Kinem z wartościami, ewangelizacją billboardową czy akcją ewangelizacji wiosek.
 
Bez modlitwy ani rusz
Organizatorzy forum, poznańska Fundacja Pro Publico z ks. dr Waldemarem Szlachetką z Referatu ds. Ewangelizacji poznańskiej kurii na czele oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”, zadbali o to, aby miało ono przede wszystkim wymiar duchowy. Stąd nie zabrakło wspólnej modlitwy wielbienia. Na Targach zorganizowano również kaplicę, gdzie cały czas wystawiony był Najświętszy Sakrament. Na forum przybyły zarówno osoby indywidualne, jak i grupy składające się z przedstawicieli parafii z duszpasterzami. Jedna z liczniejszych reprezentacji przyjechała z parafii pw. św. Moniki na Strzeszynie. – Jesteśmy nową parafią, ale w forum uczestniczy ze mną 16 osób. Moi nowi parafianie chętnie angażują się w budowę naszej wspólnoty i ufam, że forum im w tym pomoże – zaznacza ks. proboszcz Szczepan Łakomy. Jedną z zaproszonych przez niego na forum osób była Beata Kabacińska. – Podpatrzyłam tu wiele ciekawych propozycji działań dla wspólnot parafialnych. Jednocześnie umocniłam się w przekonaniu, że przede wszystkim potrzebna jest modlitwa i zawierzenie Bogu – stwierdza.
Punktem centralnym forum była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. − Sami kapłani nie są w stanie poprowadzić dzieła ewangelizacji, które wy jako świeccy podejmujecie pośród swoich codziennych czynności, w środowiskach, w których żyjecie i pracujecie. Wszyscy mają powołanie kapłaństwa powszechnego, a co za tym idzie uświęcania świata i skierowania go ku większej chwale Boże – mówił arcybiskup.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki