Logo Przewdonik Katolicki

Niech nastanie z Nieba wielki pokój

Barbara Sawic

W parafii Chełmno n. Nerem, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof an der Nehr, 10 września modlono się w intencji tysięcy Żydów, Romów, Polaków, dzieci czeskich i jeńców radzieckich. Ofiar nieopisanej nienawiści.

W samo południe Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering; zebranych przywitał proboszcz ks. Grzegorz Grochowski. W kazaniu ks. prałat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi na rejon sieradzki, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, tłumaczył: o zagładzie trzeba pamiętać i trzeba się modlić, by przebłagać ofiary i Boga za bezmiar ludzkiego okrucieństwa. Jako chrześcijanie ból i rozpacz ofiar składać na ołtarzu Jezusa. Dzięki temu, że pomordowani żyją w naszej modlitwie i pamięci, również siebie bronimy przed nienawiścią.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się przy pomniku Zagłady Żydów z napisem ,,Pamiętamy”. Wysłuchano kilku przemówień, oddano hołd ofiarom, złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Obok duchowieństwa, alumnów WSD we Włocławku, sióstr zakonnych i wiernych wyznania mojżeszowego – przedstawiciele Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, delegacja Związku Romów Polskich, liczni samorządowcy, poczty sztandarowe służb mundurowych i harcerzy, szkół, instytucji, organizacji kombatanckich, kół myśliwskich. Wraz z nimi mieszkańcy Chełmna i okolic. Wydarzenie relacjonowali reporterzy radiowi, telewizyjni i prasowi. 
Obchody zorganizowały: duszpasterstwo parafii Narodzenia NMP w Chełmnie, Urząd Gminy w Grzegorzewie, Urząd Miasta i Gminy w Dąbiu oraz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie (muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmie n. Nerem jest jego oddziałem).
Warto wiedzieć, że autorami pomnika Zagłady Żydów z napisem „Pamiętamy” są architekt Jerzy Buszkiewicz (1930–2000), rzeźbiarz Józef Stasiński oraz architekt wnętrz, plastyk Jerzy Bąk. W przyszłym roku monument będzie poddany renowacji.  
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki