Między innymi w Bydgoszczy, która jest częścią diecezji, od 20 do 25 lipca 2016 r. odbędą się spotkania młodych z całego świata.
Damy radę
Obie strony określiły tym samym priorytety współpracy. Obejmują one m.in.: zorganizowanie kampanii społecznej, służącej poinformowaniu mieszkańców Bydgoszczy o planowanych w mieście obchodach Światowych Dni Młodzieży; pomoc przy organizacji imprezy towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży, poprzez zapewnienie dostępu do terenu rekreacyjnego na Wyspie Młyńskiej, Stadionu Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka lub Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”. – Nasze spotkanie wynika z potrzeby współpracy pomiędzy diecezją a samorządem, w tym wypadku władzami Bydgoszczy. Zależy nam, aby dzięki wspólnym przedsięwzięciom, jakie podejmiemy, Światowe Dni Młodzieży w Polsce wypadły jak najlepiej. Pierwszy etap tego spotkania będzie organizowany w poszczególnych diecezjach i parafiach, a dopiero później w Krakowie. Jest to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnej pracy i przygotowań – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Wśród ważnych zadań wymieniono także zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM podczas pobytu w Bydgoszczy i umożliwienie współpracy ze służbami miejskimi. – Nie wiemy jeszcze, co nas czeka, ale na pewno damy radę. Do Bydgoszczy oraz diecezji przyjedzie kilka tysięcy osób, mówiących w wielu językach, którym musimy zapewnić bezpieczeństwo, opiekę, transport. Jako prezydent deklaruję wsparcie i zaangażowanie wszystkich podległych mi służb. Mam na myśli dostępność do miejskich obiektów – hal, stadionu, parkingów, transportu komunikacją miejską. Na pewno jako miasto będziemy z dumą gościć tych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – dodał prezydent Rafał Bruski. Szczegółowe zasady współpracy oraz przedsięwzięć podejmowanych na podstawie podpisanego listu intencyjnego zostaną uregulowane w odrębnych umowach między stronami. Sam list stanowi jedynie deklarację zamierzeń dotyczących współpracy i nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań dla obu stron. Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań, wynikających z dokumentu oraz innych uzgodnień diecezji i miasta, są: Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. Dariusz Białkowski oraz ks. dr Waldemar Różycki.
Dar, którego nie wolno zmarnować
Podczas spotkania z mediami został zaprezentowany wstępny program lokalnych spotkań, a także logo, którego autorem jest Patryk Pociecha – tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy oraz lektor w bydgoskiej parafii Świętej Rodziny. – Szacujemy, że naszą diecezję odwiedzi od 5 do 10 tys. młodych ludzi. Choć oficjalne zapisy rozpoczną w połowie lipca, to już dzisiaj mamy zapytania z takich krajów, jak: Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Białoruś, Kazachstan, USA, Brazylia, Argentyna, Meksyk. Przedstawiciele z całego świata chcą odwiedzić Bydgoszcz. Nie możemy tego daru zmarnować. To okazja do pokazania autentycznej, polskiej wiary, ale również naszego regionu – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski. Na czas Światowych Dni Młodzieży każda polska diecezja przyjmie biblijną nazwę. W przypadku Bydgoszczy będzie to Golgota. To nawiązanie do Góry Ukrzyżowania, które nie jest przypadkowe. Mówił o tym św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w 1999 r., przywołując męczeństwo Polaków podczas II wojny światowej, czego trwałym symbolem są Stary Rynek i Dolina Śmierci. Z Bydgoszczy również w swoją ostatnią drogę wyruszył współczesny męczennik – bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Szczegóły związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży są dostępne na www.golgota.bydgoszcz.pl.