Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoszcz i diecezja czekają na młodych

Katarzyna Jarzembowska

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisali list intencyjny, ustalający zasady współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży na terenie miasta.Biskup ordynariusz Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisali list intencyjny, ustalający zasady współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży na terenie miasta.

Między innymi w Bydgoszczy, która jest częścią diecezji, od 20 do 25 lipca 2016 r. odbędą się spotkania młodych z całego świata.
 
Damy radę
Obie strony określiły tym samym priorytety współpracy. Obejmują one m.in.: zorganizowanie kampanii społecznej, służącej poinformowaniu mieszkańców Bydgoszczy o planowanych w mieście obchodach Światowych Dni Młodzieży; pomoc przy organizacji imprezy towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży, poprzez zapewnienie dostępu do terenu rekreacyjnego na Wyspie Młyńskiej, Stadionu Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka lub Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”. – Nasze spotkanie wynika z potrzeby współpracy pomiędzy diecezją a samorządem, w tym wypadku władzami Bydgoszczy. Zależy nam, aby dzięki wspólnym przedsięwzięciom, jakie podejmiemy, Światowe Dni Młodzieży w Polsce wypadły jak najlepiej. Pierwszy etap tego spotkania będzie organizowany w poszczególnych diecezjach i parafiach, a dopiero później w Krakowie. Jest to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnej pracy i przygotowań – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Wśród ważnych zadań wymieniono także zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM podczas pobytu w Bydgoszczy i umożliwienie współpracy ze służbami miejskimi. – Nie wiemy jeszcze, co nas czeka, ale na pewno damy radę. Do Bydgoszczy oraz diecezji przyjedzie kilka tysięcy osób, mówiących w wielu językach, którym musimy zapewnić bezpieczeństwo, opiekę, transport. Jako prezydent deklaruję wsparcie i zaangażowanie wszystkich podległych mi służb. Mam na myśli dostępność do miejskich obiektów – hal, stadionu, parkingów, transportu komunikacją miejską. Na pewno jako miasto będziemy z dumą gościć tych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – dodał prezydent Rafał Bruski. Szczegółowe zasady współpracy oraz przedsięwzięć podejmowanych na podstawie podpisanego listu intencyjnego zostaną uregulowane w odrębnych umowach między stronami. Sam list stanowi jedynie deklarację zamierzeń dotyczących współpracy i nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań dla obu stron. Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań, wynikających z dokumentu oraz innych uzgodnień diecezji i miasta, są: Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. Dariusz Białkowski oraz ks. dr Waldemar Różycki.
 
Dar, którego nie wolno zmarnować
Podczas spotkania z mediami został zaprezentowany wstępny program lokalnych spotkań, a także logo, którego autorem jest Patryk Pociecha – tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy oraz lektor w bydgoskiej parafii Świętej Rodziny. – Szacujemy, że naszą diecezję odwiedzi od 5 do 10 tys. młodych ludzi. Choć oficjalne zapisy rozpoczną w połowie lipca, to już dzisiaj mamy zapytania z takich krajów, jak: Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Białoruś, Kazachstan, USA, Brazylia, Argentyna, Meksyk. Przedstawiciele z całego świata chcą odwiedzić Bydgoszcz. Nie możemy tego daru zmarnować. To okazja do pokazania autentycznej, polskiej wiary, ale również naszego regionu – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski. Na czas Światowych Dni Młodzieży każda polska diecezja przyjmie biblijną nazwę. W przypadku Bydgoszczy będzie to Golgota. To nawiązanie do Góry Ukrzyżowania, które nie jest przypadkowe. Mówił o tym św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w 1999 r., przywołując męczeństwo Polaków podczas II wojny światowej, czego trwałym symbolem są Stary Rynek i Dolina Śmierci. Z Bydgoszczy również w swoją ostatnią drogę wyruszył współczesny męczennik – bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Szczegóły związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży są dostępne na www.golgota.bydgoszcz.pl.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki