Logo Przewdonik Katolicki

O młodych z młodymi

Dariusz Racinowski

II Forum Młodych Diecezji Włocławskiej, które rozpoczęło się w piątkowy wieczór 17 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, było kolejnym etapem formacyjnym młodzieży na drodze do ŚDM w Krakowie.

Młodzież nie zawiodła. Dziewczęta i chłopcy ze wszystkich miejsc diecezji stawili się, by we wspólnocie z pasterzem diecezji, pod kierunkiem jego i swoich duszpasterzy przygotowywać się do przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Z roku na rok coraz bogatszy jest program brdowskiego forum młodych. Tegoroczne rozpoczęło się spotkaniem zespołu diecezjalnego zajmującego się przygotowaniami do ŚDM. Zebraniu przewodniczył ks. prałat Artur Niemira – koordynator ŚDM w diecezji włocławskiej. Omówiono stan przygotowań do przyszłorocznego wydarzenia. Podczas Apelu Jasnogórskiego, przed wizerunkiem Matki Bożej Zwycięskiej powierzono Maryi wszystkie sprawy związane z przygotowaniem młodych diecezji włocławskiej do przyszłorocznego wydarzenia.
Sobotnie spotkanie rozpoczęło się poranną modlitwą (jutrznią) z udziałem przedstawicieli Diecezjalnego Centrum ŚDM. Delegatów powitał diecezjalny duszpasterz młodych ks. Przemysław Pilarski. Wysłuchano relacji – świadectw uczestników poprzednich ŚDM: ks. Mariana Kilichowskiego i Aleksandry Polewskiej, którzy opowiedzieli o przeżyciach związanych z udziałem w ŚDM oraz o roli wolontariatu w tych spotkaniach. Następnie odbył się trwający godzinę koncert ewangelizacyjny, który poprowadził zespół „Bartymeusz” z Koła. Miło było popatrzeć na bawiącą się, radosną, wolną od agresji młodzież. W tym samym czasie w sali św. Faustyny trwało spotkanie duszpasterzy dekanalnych młodzieży z ks. Przemysławem Pilarskim i ks. Arturem Niemirą.  
W południe rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, który wygłosił homilię.  Pasterza diecezji, duchowieństwo i młodzież serdecznie przywitał proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Brdowie o. Waldemar Pastusiak ZP. Przypomniał on historię brdowskiego sanktuarium i wskazał na jego związek z katedrą Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Na zakończenie powiedział: „Chcemy dziś prosić, aby Matka Boża była dla nas Orędowniczką i Pośredniczką, zwłaszcza w świętym czasie przygotowań do ŚDM. Księdza biskupa prosimy o słowo Boże, które doda nam sił i umocni w wierze, abyśmy z większą siłą realizowali nasze powołanie”.  Na czas głoszenia homilii, chcąc być bliżej młodych, ksiądz biskup wyszedł z prezbiterium i usiadł na krześle tuż przy nich. Słuchającym go przypomniał, że egoizm jest zwróceniem wyłącznie na siebie. „Mówi się człowiekowi, że szczęśliwy może być tylko wtedy, kiedy zrealizuje siebie. […] Jan Paweł II mówił odwrotnie, że człowiek szczęście realizuje tylko, pamiętając o kimś drugim, dając temu drugiemu samego siebie”. Dalej ksiądz biskup ukazał wartość wspólnoty. Powiedział: „Dobrze się czuję z innymi ludźmi. Nabieram tych cech, które są konieczne do pełnego człowieczeństwa w zetknięciu z innymi. Potrzebuję grupy. Organizujemy  różne spotkania, zjazdy, dni młodzieży, aby zobaczyć, że jest wiele osób myślących tak jak ja. Czyli: ja jestem im potrzebny, oni są potrzebni mnie”. Następnie wskazał, że źródłem naszej wolności jest Pan Bóg, tłumacząc: „To chcę wam zostawić jako myśl z dzisiejszego spotkania. Benedykt XVI powiedział, że wolność chrześcijanina to jest podobieństwo do Chrystusa. Jestem wolny, jeśli jestem podobny do Jezusa Chrystusa. To jest istota naszego powołania w Kościele. Święci to są ci, którzy zrealizowali owo powołanie, a my jesteśmy do jego urzeczywistniania zaproszeni”. Kończąc  homilię,  ks. bp Mering podkreślił: „Te wszystkie nasze przygotowania, spotkania i przeżycie ŚDM zmierzają tak naprawdę do jednego – by dotknąć Jezusa”.
Po Komunii św. delegacja Diecezjalnego Centrum ŚDM wręczyła dostojnemu księdzu biskupowi piękny bukiet kwiatów, jako wyraz podziękowania za pobyt pasterza w Brdowie i ojcowskie wsparcie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie  proboszcz o. Waldemar Pastusiak ZP podziękował ks. bp. Meringowi za obecność i pasterskie słowo do młodych diecezjan. Kapłan zapewnił, że pauliński klasztor i sanktuarium są otwarte dla wszystkich w wymiarze religijnym i rekreacyjnym, po czym zaprosił na kolejne forum młodych, które odbędzie się 17 kwietnia 2016 r.
  

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki