Przestrzenią dziękczynienia Bogu był kościół parafialny, którego patronem jest św. Jan Paweł II. Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczył biskup włocławski Wiesław A. Mering. Celebrowali: kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. prałat Artur Niemira i dziekan dekanatu nieszawskiego, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku ks. prałat Grzegorz Karolak. W liturgii uczestniczyli kapłani dekanatu nieszawskiego oraz ks. prałat Jerzy Dylewski, dziekan dekanatu kłodawskiego, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodawie. W słowie powitalnym proboszcz parafii ks. Janusz Stanowski zawarł prośbę do księdza biskupa o sprawowanie Najświętszej Ofiary w intencji diecezji włocławskiej i parafii Odolion oraz o wygłoszenie homilii. Na prośbę proboszcza i przedstawicieli rodziców młodzieży ks. bp Mering udzielił sakramentu bierzmowania 59 młodym parafianom.
Jedność Kościoła
Podczas środowej audiencji na placu św. Piotra w Rzymie 22 października 2014 r. Ojciec Święty Franciszek powiedział do Polaków: „Dzisiaj obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Zachęcał wszystkich, by otworzyli drzwi Chrystusowi; podczas pierwszej wizyty w waszej Ojczyźnie prosił Ducha Świętego, by zstąpił i odnowił oblicze polskiej ziemi; przypomniał całemu światu tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Niech jego duchowe dziedzictwo nie pójdzie w zapomnienie, lecz inspiruje nas do przemyśleń i konkretnych działań dla dobra Kościoła, rodziny, społeczności”. W duchu papieskich słów ks. bp Mering wezwał w dialogowanej homilii młodzież i dorosłych, kapłanów i świeckich, do rozwijania otrzymanych darów poprzez modlitwę, pogłębianie wiary, której siła zależy od otwarcia się człowieka na działanie Ducha Świętego. Obyśmy odpowiedzieli na te wezwania! Również na te dotyczące postępowania według wyobraźni miłosierdzia, poszukiwania i znalezienia swego miejsca w Kościele, misji w świecie oraz do nieustannego dziękczynienia Panu Bogu.
Radość i wdzięczność
Po Komunii św. przedstawiciele bierzmowanych podziękowali księdzu biskupowi, celebransom i księdzu proboszczowi, wręczając im bukiety kwiatów. Ks. Janusz Stanowski, który jest proboszczem parafii Odolion od nieco ponad dwóch lat, nim poprosił ks. bp. Meringa o słowo pasterskie i błogosławieństwo dla wiernych, wyraził mu wdzięczność za przewodniczenie diecezjalno-parafialnym uroczystościom dziękczynnym. „Bardzo dziękuję, że przez posługę księdza biskupa, Duch Święty umocnił młodzież tej parafii swymi darami. (…) Pamiętamy w modlitwie o naszym pasterzu. Niech Chrystus, Najwyższy Kapłan, błogosławi księdzu biskupowi” – powiedział. Następnie zaświadczył, że parafia doświadcza opieki Matki Bożej Fatimskiej i wstawiennictwa św. Jana Pawła II w sprawach duchowych i przedsięwzięciach materialnych. Wyraził też przekonanie, że rozpoczynająca się peregrynacja po rodzinach parafialnych figury Matki Bożej Fatimskiej przyniesie dobre owoce i przygotuje wspólnotę do jubileuszu 20-lecia parafii.
Peregrynacja: czas łaski, czas nadziei
Podczas Eucharystii ks. bp Mering poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej. W ten sposób zapoczątkował w parafii peregrynację Maryi w znaku Jej figury. Poświęcił też krzyże, które otrzymali bierzmowani. Na zakończenie Mszy św. prosił Boga, aby nawiedzenie rodzin przez Maryję Fatimską było czasem łaski, mnożyło w sercach nadzieję i radość, rodziło odwagę, motywowało do rachunku sumienia i przemiany życia przez wzrastanie w świętości, wierności Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i bliźnim. Następnie zachęcił wiernych, by za pośrednictwem Matki Bożej Fatimskiej, którą tak umiłował św. Jan Paweł II, i która jest patronką parafii Odolion, prosili Boga o umacnianie i rozpalanie łaski wiary w rodzinach. Z Maryją do Jezusa, z Jezusem do każdego człowieka: oto sekret świętości Jana Pawła II. Po przyjęciu pasterskiego błogosławieństwa zebrani przed Najświętszym Sakramentem odmówili Litanię do św. Jana Pawła II. Modlitwę poprowadził ks. Artur Niemira. Uroczystość zakończyło wysławianie Boga hymnem Te Deum.
Przyszłość żywi się przeszłością
Kościół parafialny św. Jana Pawła II w Odolionie jest pierwszym w naszej diecezji kościołem konsekrowanym pod jego wezwaniem. 13 maja 2004 r. ks. bp Mering włożył w jego mury kamień węgielny pochodzący z bazyliki Matki Bożej w Fatimie, 18 sierpnia 2002 r. poświęcony w Krakowie przez Jana Pawła II. Autorem projektu kościoła, wzniesionego w latach 2004–2012 z ofiar parafian i dobrodziejów, jest architekt Jerzy Kociołowicz z Włocławka. Jednorodne, spójne stylowo wnętrze zaprojektowała para architektów warszawskich: Dorota Żarska-Wiśniewska i Tomasz Wiśniewski. W niedzielę 10 czerwca 2012 r., pasterz diecezji dokonał uroczystego aktu dedykacji kościoła pw. bł. Jana Pawła II. Obrzęd konsekracji przez poświęcenie wyraził oddanie świątyni Bogu na własność. Uświęcona budowla stała się domem Bożym. Wtedy też, przez posługę ks. prałata Sławomira Odera z Watykanu, postulatora w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, wprowadzono do świątyni relikwie krwi błogosławionego papieża (relikwie pierwszego stopnia).